Pierwsze wzmianki o Wozławkach pochodzą z połowy XIV w., kiedy to w roku 1357 dokonano pierwszej lokacji przez biskupa Stryprocka. Powtórny przywilej wydany został przez biskupa Hozjusza w 1564 r. Do końca ostatniej wojny funkcjonowała tu niemiecka nazwa Wusslack.
Bardzo ciekawe jest położenie tej wsi, gdyż leży ona przy północnej granicy historycznej Warmii, tuż za nią rozpoczyna się równie historyczna Natangia.
W tej spokojnej i nader malowniczej miejscowości znajduje się osiem kapliczek, typowych o charakterze przydrożnym i przydomowym. Wybudowano je w połowie XIX i na początku XX ., posiadają bardzo zróżnicowane formy architektoniczne ale przeważa styl neogotycki.. Większość z nich posiada pojedynczą niszę i jednorodną zwartą bryłę, przykryte daszkiem dwuspadowym.
Kapliczki umiejscowione są przy głównej drodze prowadzącej w kierunku Bartoszyc oraz przy trakcie wokół kościoła, jedną odnajdziemy na terenie prywatnego gospodarstwa i na bocznej trasie do Stoczka Klasztornego. Najbardziej wyeksponowana jest chyba ta znajdująca się w centrum, wysoka o rozbudowanych kształtach. Jest wieloczęściowa, jej baza jest znacznie większą od reszty konstrukcji i przypomina swoim wyglądem niewielki ołtarz. Jej znaczącym atutem są nisze, w dolnej umieszczono zdobiony krucyfiks a w górnej figurę Madonny z Dzieciątkiem. Mimo przeprowadzonej renowacji nie dokonano przekształceń, dlatego nadal można odczytać w niej pierwotny wygląd.
Kapliczki w Wozławkach pomimo braku umieszczenia ich w wykazie zabytków, są pod ścisłą opieką mieszkańców, widać to zwłaszcza w przypadku tych znajdujących się na terenach prywatnych. Podobnie jak ta opisana, kilka również zostało już wyremontowanych. W stosunku do pozostałych takie czynności mają być podjęte w najbliższym czasie.