Zwoleń jest miastem blisko związanym z osobą Jana Kochanowskiego. To tutaj znajdowało się drugie (po poznańskim) probostwo, którym tytularnie zarządzał Jan z Czarnolasu. Tutaj także spoczywają jego doczesne szczątki złożone w krypcie pod podłogą miejscowego kościoła . Poecie wystawiono w mieście dwa pomniki – oba dłuta Władysława Jani z Warszawy. Starszy z nich, odsłonięty w 1961 r. stoi w sercu miejscowości, na skwerze w pobliżu ratusza. Powstał z inicjatywy mieszkańców, którzy już w 1956 r. utworzyli Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Kochanowskiego. Pierwszym czego ów komitet dokonał była zmiana nazwy placu Feliksa Dzierżyńskiego na Plac Jana Kochanowskiego.
Poeta przedstawiony jest na cokole sam, natomiast drugi pomnik ufundowany przez Komitet Rodzicielski zwoleńskiego gimnazjum przedstawia Mistrza Jana trzymającego na ręce Urszulkę. Odsłonięty został dwadzieścia lat później – w 1981 r. Popiersie z Urszulką stoi na placu przed szkołą od strony ul. Kościelnej, w bliskim sąsiedztwie kościoła z nekropolią Kochanowskich .
Warto wiedzieć. Władysław Jania (1913-2008) rzeźbiarz - uczeń Xawerego Dunikowskiego - był autorem także trzeciego pomnika Kochanowskiego – popiersia Mistrza Jana w Sycynie (1980).