Po lewej stronie wejścia do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego znajduje się wybudowana w 1610 r. kaplica Kochanowskich zwana też kaplicą św. Franciszka. Powstała staraniem Adama Kochanowskiego, sędziego ziemskiego lubelskiego (i bratanka poety). Zbudowana jest na rzucie kwadratu z pokrytą od wewnątrz freskami ośmioboczną kopułą zakończoną latarnią.
Na jej ścianach umieszczono epitafia: samego Jana z Czarnolasu (czerwony marmur z podobizną Mistrza), rodziców poety - Piotra Kochanowskiego i Anny z Białaczowskich oraz twórcy kaplicy – Adama. Jest też tablica poświęcona pochowanemu w Krakowie Piotrowi Kochanowskiemu (także bratanek Jana) oraz tablica o treści: „Jan Kochanowski, wojski sandomierski tu spoczywa. Aby uczony przechodzień nie minął bez uczczenia zwłok takiego męża, którego pamięć u ludzi wykształconych trwać będzie wiecznie, marmur ten znakiem. Umarł 1584 r. dnia 22 sierpnia mając lat 54”
Pod posadzką znajduje się krypta z marmurowym sarkofagiem Jana i jego rodziny. W ścianę wmurowano starą mosiężną płytę z inskrypcją „A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie. W roku 1983 złożyliśmy tutaj prochy poety Jana i rodziny Kochanowskich. Polacy”. Treść inskrypcji wydaje się zaskakująca, dlatego przed wizytą w kościele warto najpierw udać się do ulokowanego w starej plebanii Centrum Regionalnego. Tam dowiedzieć się można wielu ciekawostek – m.in. o wędrówce szczątków Kochanowskich oraz o zaginionej czaszce samego Jana.
Od czerwca 2012 r. krypta rodowa Kochanowskich udostępniona jest do zwiedzania codziennie poza nabożeństwami. Pomieszczenie zostało osuszone, założono w nim nowe oświetlenie i wentylację oraz wybudowano nowe, bezpieczne zejście.
Informacja:
W ołtarzu znajdującym się w kaplicy Kochanowskich umieszczone są relikwie św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Franciszka z Asyżu i św. Stanisława Kostki.