Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Pabianice

Tajemniczy budynek kościelny

Wędrując ulicą Waryńskiego w Pabianicach od Zamkowej, tuż za ulicą Skłodowskiej-Curie napotkamy szereg parterowych domów z facjatką, przypominających klasyczne domy tkaczy. Gdy zajrzymy w podwórze jednego z nich, pod nr 31 zobaczymy niespodzianie ceglany budynek niewielkiego kościoła, Jest on wciśnięty w koniec podwórza i wydaje się dochodzić do fasady bloku stojącego przy ulicy Wyszyńskiego, od którego oddziela go ogrodzenie i wąski chodnik. Jest to dawny budynek kościoła baptystów.

Wyznanie to wywodzące się z ducha protestantyzmu powstało na terenach Holandii i Anglii na początku XVII wieku a na terenie Pabianic pierwsi wyznawcy w liczbie 12 pojawili się w 1873 roku. Pierwotnie nabożeństwa odbywały się w prywatnych mieszkaniach wyznawców a gdy ich liczba wzrosła, zakupili działkę przy ówczesnej ul. Fabrycznej 31 i w pierwszej kolejności zbudowali tu kaplicę. Gdy ta okazała się niewystarczająca, w latach 1922-24 wg projektu architekta miejskiego Pabianic S. Kowalskiego postawiono jednonawowy kościół, który jeszcze możemy oglądać.

Niestety nie można już obejrzeć specjalnego basenu ze schodkami, znajdującego się przed ołtarzem, który służył do odprawiania obrzędu chrztu, gdyż kościół jest zamurowany. Chrzest u baptystów jest wyznaniem wiary i odbywa się w wieku dorosłym przez zanurzenie w wodzie. Przez krótki czas od 1989 r. kościół służył również Zielonoświątkowcom a od 2005 powrócił we władanie zboru baptystów z Łodzi. Jego przyszłość jest zagrożona, gdyż baptystów nie stać na jego remont a z kolei żądają zbyt wysokiej sumy za sprzedaż budynku miastu.

Zaproponował: wojci52

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

ado55 środa, 19 czerwca 2024, 06:30
W połowie lat 90 XX w. po zakupie działki wraz z domem baptyści urządzili tu kaplicę i lokum dla kaznodziei. Jednak w po zakończeniu I wojny światowej, wierni w przeważającej liczbie kupcy i rzemieślnicy nie mieszczący się już w starej świątyni postanowili zbudować nową w latach 20 XX w.

Miejsca w okolicy

Pabianice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na