Brzeski Kołaki to wieś usytuowana w pobliżu Chorzel, miasta w powiecie przasnyskim na północnym Mazowszu. Kapliczka znajduje się na – jeśli można tak to określić – północnym końcu wsi. Słupowa, trójsegmentowa, ze środkową częścią "szczuplejszą", wybudowana z cegły klinkierowej, nakryta namiotowym, dwuspadowym daszkiem i zwieńczona żelaznym, prostym krzyżem z pasyjką.
W elewacji frontowej dwie oszklone wnęki; w górnej, mniejszej: figurka Jezusa Miłosiernego, w dolnej, większej: figurka Matki Bożej Królowej Polski z Dzieciątkiem Jezus, ale nie jak to bywa w zdecydowanej większości wizerunków na lewej ręce, lecz na prawej. Tył kapliczki wnęk nie posiada. Boki - jedynie nisze górne. I tak z lewej strony stoi: figurka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, w prawej zaś: figurka Matki Bożej Fatimskiej. Kapliczka stoi na betonowym podłożu i ogrodzona jest metalowym płotkiem.
Ciekawostka.
Jak widać na zdjęciu z lewej strony fotografii stoi słup. Podczas jedej z kolejnych tras krajoznawczych zwróciłem uwagę na coś, co wcześniej mi umykało. Otóż, jeśli chodzi o północne Mazowsze, niemało słupów betonowych podtrzymujących linie stawiano – w trakcie powojennej elektryfikacji wsi polskich – w pobliżu głównie krzyży przydrożnych. Czyżby przesąd?