Rochnia - niewielka wieś położona w miejscowości gminnej Szreńsk w powiecie mławskim na północnym Mazowszu. Kapliczka znajduje się przy drodze powiatowej z Mławy do Szreńska przez Liberadz. Wystawiona została w 1889 r. Fundatorem jej był Antoni Głosik.
Czworoboczna, murowana i otynkowana, obecnie pomalowana na biało, co jakby nawiązuje do czasu jej wybudowania, kiedy to - ze względu na użycie gliny, jako materiału wiążącego - kapliczki były malowane wapnem/kredą. Ze względu na pokryte tynkiem ściany trudno stwierdzić jednoznacznie z jakiego budulca została wymurowana, czy jest to tylko cegła, czy też użyto kamieni polnych. Trójsegmentowa, każda ze zwężających się ku górze kondygnacji, oddzielona jest gzymsem. Nakryta jest brogowym daszkiem zwieńczonym krzyżem bez pasyjki. Ten czterospadowy dach wsparty jest na słupach rozmieszczonych na planie kwadratu i spiętych łukami.
Na ożywionym płycinami cokole o wykrojonych narożach, ustawiony został ostatni jej segment - arkadowe zwieńczenie, w którym umieszczony jest krucyfiks. W niższym, środkowym poziomie, w niewielkiej i niezbyt głębokiej wnęczce ustawiona jest figurka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Ogrodzona jest metalowym płotkiem.
Kapliczka w Rochni należy do kategorii tzw. latarni prostych, czyli spotykanych najczęściej. Charakteryzujących się kształtem czworo-bocznego słupa z wyodrębnioną (na szczycie) ażurową latarnią. W niej to zwykle umieszcza była figura, któregoś ze świętych.