Miejscowość Szczęsne, chociaż już prawie wchłonięta przez Olsztyn, to jednak nadal jest to osobna jednostka administracyjna, chociaż granica istnieje już tylko na mapach. W tych topograficznych przepychankach jedynie kolonia tej wsi wciąż jest pewną samodzielną enklawą, ciągle jeszcze trochę z dala od galopującej cywilizacji. Prowadzi tam polna droga, wiedzie przez tory i kończy się przy tych gospodarstwach. Przy jednym z nim usytuowana jest bardzo ładna kapliczka wzniesiona w 1908 roku, o czym informuje data na podmurówce.
Jest to budowla o wyważonych proporcjach oraz starannie wypracowanych detalach. Pierwsze wrażenie to smukła i wysoka sylwetka z wielospadowym dachem przykrywającym całość. Na szczycie daszku zamontowano pięknie kuty krzyż. W dolnej części obiektu znajdują kwadratowe, tynkowane płyciny - we frontowej umieszczono krzyż o trójlistnie zakończonych ramionach.
Nieco węższą kondygnację górną od reszty konstrukcji oddziela wydatnie rozprofilowany gzyms. Tę część kapliczki zdobi głęboka ostrołukowa nisza ale niestety pozbawiona już przeszklonych elementów. Natomiast godna szczególnej uwagi jest przechowywana we wnęce figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem, gdyż jest to ta sama figura, która towarzyszy kapliczce od momentu jej wybudowania.
Ten ciekawy sakralny obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków i znajduje się za ogrodzeniem na prywatnym terenie, jednak gospodarze tego miejsca nie bronią dostępu do niej i zdecydowanie zapewniają właściwą opiekę.