Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Dawna willa na rogu ulic: Bpa Bogedaina Nr 7 i Gen. Kościuszki Nr 2

Pszczyna

Dawna willa na rogu ulic: Bpa Bogedaina Nr 7 i Gen. Kościuszki Nr 2

Naroże ulic Bpa Bogedaina i Gen. Kościuszki jest chyba jednym z najładniejszych w Pszczynie. Tworzy je dawna, rozbudowana w czasie willa Fedora Kerna, pierwszego właściciela a zarazem inicjatora jej budowy jako własnej. Została zaprojektowana przez mistrza murarskiego Johannesa Kindlera z Tarnowskich Gór.

Budynek pierwotnie miał być samą willą, jednak Fedor Kern zakładał także, by budynek był nieco większy niż w teoretycznych zamierzeniach, bo jego część miała także pomagać w prowadzeniu interesów ( dziś: działalności gospodarczej). Pierwotny projekt został odrzucony przez ówczesnego księcia pszczyńskiego, w związku z czym następny trochę zmieniono, ale dopiero po paru latach i to przegranej przez księcia rozprawie. Książę wydał zgodę na wzniesienie budowli wraz z pomieszczeniami na interesy, ale pod warunkiem, iż będzie w restauracji sprzedawane wyłącznie górnośląskie piwo jasne z browarów książęcych (obecnie Browary Tyskie wraz z dawnym dziś nieczynnym Browarem Obywatelskim).

Obecny budynek zbudowany jest na planie litery “U”. Pochodzi z początków XX wieku a przekryty został dachami wielopołaciowymi. Naroże budynku ozdabia wykusz zdobiony boniowaniem, zakończony ścianką szczytową zwieńczoną niedużym baniastym hełmem, na którym osadzono daszek z iglicą. W narożach elewacji bocznych tworzących rozwidlenie skrzydeł widoczne są lekko wystające ryzality zwieńczone prostokątnymi ściankami kolankowymi, na których oparto wystające lukarny z dachu półmansardowego. Prawa elewacja boczna ( naprzeciw Sądu Rejonowego) została przedłużona o niewielką bryłę przekrytą dachami dwupołaciowymi, a dodatkowo pod okapem, w części jednego z nich - poddasza ozdobiono łukiem drewnianym spotykanym także w części konstrukcyjnej dachu pałacyku myśliwskiego w Promnicach.

Budynek jest dwukondygnacyjny, z otworami okiennymi zdobionymi płaskimi, trójkątnymi i półokrągłymi naczółkami. Dziś w części parterowej budynku znajdują się także lokale usługowo-handlowe, do których wejścia wraz z witrynami zostały wykonane tak, by w niewielki sposób naruszyły pierwotny wygląd elewacji.

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Pszczyna
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na