6 maja 2015 przy dęblińskiej ulicy Balonna, na zakręcie drogi prowadzącej ku wojennej nekropolii odsłonięto obelisk upamiętniający zagładę Ireńskich Żydów oraz istnienie w Dęblinie przy Balonnej niemieckiego Obozu Pracy Przymusowej Żydów „Bauleitung der Luftwaffe”.
Irena to nazwa osady miejskiej założonej w połowie XIX w nieopodal twierdzy Iwanogród (wywiedziono ją prawdopodobnie od imienia żony Iwana Paskiewicza). Dziś stanowi historyczne centrum miasta Dęblin, wtedy była osadą handlowo-usługową powstałą dla potrzeb iwanogrodzkiego garnizonu. W większości zamieszkiwana była przez Żydów. W drugiej połowie 1940 r. utworzono na jej terenie otwarte getto. Pierwszy transport do Sobiboru wyruszył stąd 6 maja 1942, w październiku kolejny – do Treblinki. Pozostałych Żydów skierowano do pracy w „Bauleitung der Luftwaffe”.
Na gładko zeszlifowanej ścianie wysokiego, mierzącego ponad dwa metry wysokości bloku czerwonego granitu umieszczono symboliczna gwiazdę Dawida a pod nią inskrypcję o treści: „Pamięci 3500 Ireńskich Żydów zamordowanych przez Niemców 6.V.1942 w Sobiborze, 15.X.1942 w Treblince”. Poniżej wyryto menorę a jeszcze niżej kolejny napis „W tym miejscu od maja 1941 roku do 23 lipca 1944 roku był niemiecki obóz pracy przymusowej Żydów Bauleitung der Luftwaffe, przez który przeszło ponad 3000 Żydów z Polski, Austrii i Słowacji. Ocalało kilkuset”. Obok ustawiono fragment macewy z dawnego kirkutu w Bobrownikach (cmentarz zniszczyli Niemcy, a macewami wybrukowali ulice).