Wieś o niemieckiej nazwie Kopanken powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku jako osada robotników leśnych, głównie autochtonów. Niestety brak administracyjnych danych o tym miejscu w okresie przed II wojną światową. Po 1945 r. miejscowość zyskała polską nazwę, jednak większość stałych mieszkańców wyjechała do Niemiec i obecnie Kopanki traktowane są jako osada letniskowa.
Jest to też wieś należąca do tych ostatnich wsi warmińskich, gdyż tuż za nią w przebiega historyczna granica między Warmią i Mazurami. Być może to jest powód, że i tu napotkamy typową warmińską kapliczkę.
Wybudowano ją na przełomie XIX i XX wieku, jest murowana z czerwonej cegły licowej posiadając dość typową na ten okres formę. Wyróżnia ją ostrołukowa nisza z przeszklonymi drzwiczkami w elewacji frontowej, wewnątrz znajduje się udekorowana figura Matki Bożej. Inne szczególne elementy to blenda z krucyfiksem w górnej części oraz tynkowana płycina z modlitewną sentencją umieszczona na cokole.
Kapliczka jest w dobrym stanie ale obecnie jest trochę dziwnie usytuowana, gdyż ściśle przylega do niej drewniane ogrodzenie sąsiadujących gospodarstw tworząc w ten sposób zbyt mocno zwartą zabudowę. W roku 1991 kapliczkę wpisano do rejestru zabytków.