Zambski Kościelne to wieś położona na lewym brzegu Narwi, obecnie w gminie Obryte powiatu pułtuskiego. Od wczesnego średniowiecza osada stanowiła własność biskupstwa płockiego, później benedyktynów płockich, którzy otrzymali zezwolenie na lokację miasta Zambski, do którego utworzenia jednak nie doszło. Jedna z najstarszych parafii Mazowsza, o której wzmianki pochodzą z końca XII wieku. Wspomina o niej najstarszy inwentarz dóbr biskupstwa płockiego. Przekazana w XIII stuleciu benedyktynom płockim, którzy utworzyli tu prepozyturę, pozostającą w ich rękach do 1825 r.
Informacje odnośnie pierwszego kościoła parafialnego pochodzą z I połowy XVII w. W 1711 został spalony, odbudowany w 1718 i konsekrowany w 1739 r. posiadał podwójne wezwanie: Przemienienia Pańskiego oraz świętego Wojciecha biskupa i męczennika i istniał do końca XIX stulecia.
Obecną świątynię - wyświęconą w 1909 r. - wzniesiono w latach 1896-1900 wg projektu architekta Feliksa Nowickiego. Niszczona w 1915 oraz 1939-1944 (wieża i sklepienia). Odbudowana do 1958 r.
Jest to kościół orientowany, neoklasycystyczny, wymurowany z cegły i otynkowany. Posiada trójnawowy, halowy, czeroprzęsłowy korpus z wtopioną kwadratową wieżą od frontu. Prezbiterium dwuprzęsłowe, zamknięte trójbocznie, po jego bokach ulokowano prostokątne: zakrystię i kaplicę z lożami na piętrze, otwartymi do prezbiterium. Elewacje rozczłonkowane toskańskimi pilastrami na wysokich cokołach i zwieńczone belkowaniem. Okna w bogatych obramieniach tynkowych z naczółkami poziomymi, trójkątnymi i odcinkowymi. Fasada trójosiowa, dwukondygnacyjna dzielona pilastrami w wielkim porządku. Wieża opięta pilastrami w typie toskańskich. Dachy dwuspadowe kryte blachą, na wieży ostrosłupowy hełm blaszany.