Ulica Poznańska to jedna z arterii dzielnicy Śródmieście. W jej miejscu już w XVIII wieku biegła ulica nosząca nazwę Wielka. Wielką uregulowano ostatecznie w drugiej połowie XIX wieku, a w 1922 r. wyłączono z niej dwa odcinki dziś noszące nazwy Lwowska i Poznańska. Ulicę Poznańską łączącą Aleje Jerozolimskie i ulicą Piękną zabudowano w końcu XIX i na początku XX wieku.
Do dziś zachowała się tutaj większość przedwojennych budynków reprezentujących różne trendy panujące w ówczesnym budownictwie. Do ciekawszych budynków znajdujących się przy ulicy Poznańskiej należy kamienica pod numerem 3. Budynek nazywany kamienicą Lewy’ego od nazwiska jej pierwszego właściciela powstał w 1910 r. Wczesnomodernistyczny obiekt powstał na desce kreślarskiej architekta Łukasza Wolskiego, autora projektów bazyliki przy ulicy Kawęczyńskiej i kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
Imponujący, siedmiopiętrowy budynek z trzema oficynami otrzymał piękną fasadę nawiązującą jeszcze do eklektyzmu, która mimo wojennych zniszczeń przetrwała do dziś. Wśród mieszkańców domu był Marian Rentgen-Güntner, aktor i piosenkarz zamordowany przez NKWD w Charkowie w 1940 r.