Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Brąswałd

Brąswałd - Warmińskie kapliczki

Brąswałd założony został w roku 1338 a lokacja została potwierdzona przez kapitułę warmińską w 1363 r., te daty dają temu miejscu dzierżenie palmy najstarszej miejscowości gminy Dywity. Nazwa Brąswałd ewaluowała przez wieki, w 1945 r. używano jeszcze określenia Braunswalde. W samej wsi znajduje się siedem kapliczek, sześć usytuowanych w pobliżu centrum i kościoła, a jedna współczesna przy drodze prowadzącej do tutejszej elektrowni wodnej.

Najbardziej charakterystyczną i będącą zarazem jakby wizytówką Brąswałdu jest kapliczka w pobliżu kościoła, pochodzi ona z 1786 r. i daje jej tym samym miano najstarszej kapliczki we wsi. Jest to obiekt o rozbudowanej i wyjątkowej na Warmii architekturze, posiada formę przysadzistego słupa na rzucie kwadratu z wnękami na figury. Cała budowla osadzona jest na niskim znacznie szerszym cokole z czterema drewnianymi słupami z zastrzałami, wszystko to dźwiga czterospadowy dach zwieńczony metalową chorągiewką. W jednej z nisz umieszczono ludową rzeźbę Ukrzyżowanego. Ten dość popularny w innych regionach Polski typ kapliczek nawiązujący swym kształtem do kapliczek brogowych, jest raczej niespotykany na tym terenie.

Pozostałe kapliczki pochodzą z końca XIX w. i posiadają zbliżoną konstrukcję, murowane z czerwonej cegły o typowych dla tego okresu mniej lub bardziej dekoracyjnych formach architektonicznych. Cztery kapliczki są datowane; trzy wybudowano w roku 1886, jedna pochodzi 1896 r. Ta właśnie nieco różni się od pozostałych rozbudowana forma o dekoracyjnym szczycie z czterema sterczynami, każda z nich zwieńczona jest metalowym krucyfiksem. Metalowa chorągiewka prócz daty wybudowania posiada inicjały M. K., być może odnoszą się do fundatora lub budowniczego.

Warto jeszcze wspomnieć o jednokondygnacyjnej kapliczce poświęconej świętemu Józefowi, a nazwanej również kapliczką nieszczęśliwej miłości. Znajduje się ona w pobliżu kościoła i ufundowana została w 1886 r. przez miejscowego nauczyciela Rudolfa Stracha, który zakochany był w siostrze proboszcza ks. Walentego Barczewskiego. Niestety wszystkie starania nie dały rezultatu i ksiądz nigdy nie zgodził się na ten związek.

Za wspomnianym kościołem na wzniesieniu przy drodze, prócz kolejnej interesującej kapliczki natrafimy na inną ciekawostkę. Na ów drodze już za wsią stoi przydrożny krzyż, nietypowy gdyż do całkiem nowej konstrukcji przytwierdzono bardzo stary i już spróchniały element.

W 1989 r. wszystkie sześć starych kapliczek w Brąswałdzie wpisane zostały do rejestru zabytków. Ostatnia kapliczka zwana przez mieszkańców Ave Maria umiejscowiona przy drodze do elektrowni wodnej, wybudowana została w 2002 r.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Brąswałd
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na