Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Budynek Sądu Rejonowego (pocz. XX w.)

Wągrowiec

Budynek Sądu Rejonowego (pocz. XX w.)

Wągrowiec został założony w XIV wieku przez cystersów z Łekna, którzy przenieśli stamtąd swoją siedzibę nad Nielbę i Wełnę. Do XIX wieku miasto rozwijało się wolno skupiając się wokół klasztoru. Przejęte po kasacie zakonu przez króla Prus stało się siedzibą powiatu i od tej pory nastąpiła stymulacja jego rozwoju. Liczba mieszkańców wzrosła z około 600 w końcu XVIII wieku do ponad 4 tysięcy w latach 80-tych XIX wieku.

W końcowych latach XIX i początkach XX stulecia powstały w Wągrowcu nowe budynki użyteczności publicznej. Usytuowano je przy ulicy Margonińskiej, dziś noszącej imię Tadeusza Kościuszki. Przechodząc ulicą Kościuszki trudno nie zwrócić uwagi na neogotycki gmach z nietynkowanej cegły ceramicznej. Jest to siedziba wągrowieckiego Sądu Rejonowego.

Budynek wzniesiono w początkowych latach XX wieku dla Królewskiego Sądu Powiatowego (niem. Königliche Amtsgericht). Liczącą trzy główne kondygnacje fasadę frontową zwieńczył szczyt ze sterczynami i tynkowanymi na biało blendami. Budynkowi sądu towarzyszyło utrzymane w tym samym stylu miejskie więzienie.

Budynek Sądu Rejonowego wpisany został do rejestru zabytków 20 grudnia 1996 r. decyzją A-785 (identyfikator NID nr 656989).

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Wągrowiec
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na