Leon Plihal przyszły "lodzermensch", który do Łodzi przywędrował z Czech postanowił wybudować fabrykę na gruntach zakupionych w roku 1908. A miało to miejsce na obszarze byłej wsi Karolew. Początkowo w farbiarni i apreturze pracowało 130 osób, którzy produkowali kufajki, koszule i kalesony.
W latach 20 XX wieku firma "L.Plihal i S-ka Fabryka Wyrobów Trykotowych i Dzianych", powiększyła znacznie swój potencjał produkcyjny. W związku z tym, wzrosło zatrudnienie do ponad 300 osób. Rok 1937 przyniósł przedsiębiorstwu przekształcenie w spółkę akcyjną - "Przemysł Trykotowy i Dziany L. Plihal". Na szeroki asortyment produkcji składały się m.in. odzież sportowa, bielizna jedwabna, kostiumy kąpielowe, plażowe, cz też bielizna dla osesków. Wyroby o wdzięcznych nazwach: "Elastcana", "Dzidzi", "Marotti" sprzedawano w trzech sklepach firmowych przy Piotrkowskiej, w Wilnie, Lwowie i Katowicach.
Podczas okupacji zakład kontynuował produkcję. Po jej zakończeniu został znacjonalizowany i powstał tu Państwowe Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego nr 1. W latach 50 dodano do nazwy patrona W. Głażewskiego. Od 1965 r. Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "FEMINA". Aktualnie działa tutaj Zakład Tekstylny "Femina" i pomniejsze firmy usługowe.