Na terenie powiatu raciborskiego spotykamy interesującą formę budownictwa ludowego zwaną lamusami. Co to jest lamus? Jest to dawny budynek gospodarczy, jedno- lub dwukondygnacyjny, często przybierający różne, ozdobne formy architektoniczne.
W dawnej Polsce spotykano je przy dworach, gdzie u możnych właścicieli były murowane i popularnie nazywane „skarbcami”. Przechowywano tu stare zbroje, księgi, dokumenty, uprząż dla koni i skrzynie z różnymi niepotrzebnymi rzeczami. Opis takiego lamusa spotykamy w powieści „Pan Podstoli” Ignacego Krasickiego, gdzie jest napisane: ”Na boku dziedzińca był murowany lamus, z żelaznemi u okien kratami i okiennicami“. Natomiast przy biedniejszych dworkach szlacheckich zazwyczaj lamusy miały konstrukcję drewnianą, były kryte strzechami, a ściany oklejano gliną. Tu przechowywano wędliny, zapasy, płody rolne, zboże, narzędzia i końską uprząż.
Takie zabytkowe lamusy-spichlerze spotykamy w Krzanowicach - datowany na początek XIX wieku na ul. Długiej (w gorszym stanie) i przy ul. Raciborskiej z końca XVIII w. W tym drugim zachował się charakterystyczny, kopulasty kształt i możemy zobaczyć tradycyjne sąsieki na zboże.