W północno-wschodniej części Krzanowic, na miejscu dawnej drewnianej kaplicy stoi nazywany przez miejscowych z morawska "svatym Mikołaskem" kościół filialny pw. św. Mikołaja. Ten późnobarokowy kościółek wzniesiono jako wotum dziękczynne za uratowanie Krzanowic przed najazdem Węgrów.
W latach 1798-1807 teren, na którym się znajduje otoczono ceglanym murem z czterema kapliczkami i ozdobną bramą. Niestety w 1997r. mur rozebrano ze względu na zły stan techniczny i pozostała jedynie brama. O dużej wartości kościoła stanowi jego atrakcyjne wnętrze. Na ścianach umieszczono 14 stacji XVIII wiecznej Drogi Krzyżowej, której autorem był śląski malarz Bochenek. Zainteresowanie wzbudza zabytkowy, neogotycki ołtarz główny z figurami dwóch biskupów, przeniesiony prawdopodobnie ze starego kościoła pw. Wacława oraz XVIII/XIX w. ambona z baldachimem zwieńczona rzeźbą przedstawiającą baranka.
Z Mikołaszkiem wiąże się interesująca lokalna tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mianowicie, co roku w dniu 6 grudnia o godzinie 6,00, wyrusza z krzanowickiego rynku procesja konna udająca się do kościoła pw. św. Mikołaja. Uczestnicy okrążają go, by następnie wziąć udział w odbywanym nabożeństwie. Według tej tradycji miejscowi rolnicy i gospodarze polecają opiece św. Mikołaja swoje plony i żywy inwentarz, aby uchronić go od nieszczęść