Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łęknicach

Dąbrowa Górnicza

Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łęknicach

W latach 70. XX wieku, można ostrożnie stwierdzić, iż nastąpiło tzw. “II boom rozwoju przemysłowego” na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. “I boom” nastąpiło w początkach XIX wieku, za sprawą m.in. odkrycia wówczas płytkich pokładów węgla kamiennego w Dąbrowie Górniczej, tym samym powstanie kopalni odkrywkowej “Reden”.

W latach 70. XX wieku, miasto Dąbrowa Górnicza zaczęło się dość szybko rozwijać, m.in. za sprawą budowy Huty “Katowice”, tym samym dzisiejsze dzielnice Dąbrowy Górniczej zawdzięczają swą rozbudowę, dzięki szybkiemu napływowi ludności z Polski. za pracą, “za chlebem”. Stąd podjęto decyzję o budowie na tym terenie osiedli mieszkaniowych, wówczas wznoszonych w tzw. systemie W-70, znanym jako potoczna “wielka płyta”. W związku z powyższym i parafia gołonoska zaczęła się rozrastać, a kościół na Wzgórzu Gołonoskim zaczął być za mały na tak dużą ilość parafian.

W roku 1983 utworzono nową parafię dla osiedla Łęknice, a na cele mszalne przeznaczono dom, który później przeznaczono na kaplicę. W 1984 roku został poświęcony krzyż na placu budowy przyszłego kościoła, którego budowę rozpoczęto dopiero w 1999 roku. Przed budowniczymi powstał dylemat: wybudować kościół od fundamentów, czy wykorzystać salki katechetyczne, nieużytkowane, ze względu na “powrót” religii do szkół. Zdecydowano na tę drugą alternatywę.

Bryła kościoła należy do tzw. nowoczesnych, czyli właściwie adekwatnych do okolicznych osiedli, tzw. blokowisk, nawet zgrabnie również ozdabiająca pobliskie “ciągi” domków jednorodzinnych. Kościół wzniesiony na wzgórzu, dzięki czemu jest możliwość “spojrzenia okiem “ na okolicę, a w zależności od dobrej widoczności, dojrzenia barokowego kościoła na Wzgórzu Gołonoskim. Do elewacji głównej dobudowano dwie wieże, z dzwonami, bezstylowe. Ogólnie można by stwierdzić, iż dla jednych sylweta świątyni jest “kiczowatą bryłą”, dla innych ciekawym rozwiązaniem architektonicznym przełomu wieków XX i XXI.

Wewnątrz kościoła zasługują na uwagę: krzyż ołtarzowy, umieszczony w prezbiterium. Postać Ukrzyżowanego Chrystusa ma naturalny wzrost, a wykonano ją z drzewa dębowego. Chrystus spogląda z krzyża na ludzi, w momencie nadejścia śmierci i wypowiada słowa: “Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią.....” Figura Matki Boskiej Zwycięskiej, umieszczona w tabernakulum. Matka Boża przedstawiona jest tu tuż po Zwiastowaniu. Tabernakulum, które przedstawia tworzącą się materię. Chrzcielnica. Z Krzyża Chrystusa wypływa woda, która porusza kulę ziemską, dodatkowo wprawiając ją w ruch, jednocześnie daje życie duchowne światu, sakramentalne. Wykonana została z granitu.

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

auste piątek, 29 grudnia 2017, 10:33
Warto zwrócić uwagę na witraże o charakterze astronomicznym.

Miejsca w okolicy

Dąbrowa Górnicza
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na