Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Łaz

Kamień pamiątkowy

Termin „Ziemie Odzyskane” pojawił po 1945 r. Pasował do peerelowskiej nomenklatury a odnosił się do ziem zachodnich i północnych współczesnej Polski, decyzją konferencji poczdamskiej umieszczonych w granicach naszego kraju. Obszar obejmuje z grubsza dzisiejsze województwa dolnośląskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie oraz pewne części województw opolskiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego. Zasiedlany był głównie przez osadników wojskowych i przesiedleńców z Kresów.

Poruszając się w pobliżu zachodniej granicy można natknąć się na ciekawostki z czasów PRL. Zapomniane pomniki i kamienie pamiątkowe tkwią sobie gdzieś na poboczach dróg, w lasach czy na miejskich skwerach. Opatrzyły się, nikomu nie przeszkadzają, trwają… To także świadkowie historii.

W odległym zaledwie o kilka kilometrów od Żar Łazie, wnikliwy obserwator zwróci uwagę na płaski kamień, do którego prowadzą zarośnięte schody. Kamień otoczony jest ogrodzeniem pomalowanym na biało i czerwono. Podobne barwy widnieją też na samym głazie.

Kiedy podejdziemy bliżej zobaczymy, że tak naprawdę nie jest to kamień naturalny, tylko betonowy blok, na którym wymalowano krzyżującą się biało-czerwoną szarfę. Pośrodku umieszczono tablicę z inskrypcją „XX rocznica osadnictwa wojskowego i zagospodarowania ziem odzyskanych przez osadników wojskowych w Łazowie – Koło ZBOWiD w Łazowie. Łazowo 17.X.1965”. Umieszczona na lekkim wybrzuszeniu ponad nią plakieta jest już tak zatarta, że nie sposób zgadnąć, co przedstawiała.

Wyjaśnienie: Łaz to stara łużycka wieś. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1365 r. Nosiła wtedy nazwę Łaze. Później nazywano ją Loße, Loos, Lohs ale po 1945 r. powrócono do pierwszego, łużyckiego miana. Pierwsi powojenni osadnicy znacznie częściej mówili „Łazowo” a i współcześni chętniej używają liczby mnogiej mówiąc np. „do Łazów” zamiast „do Łazu”.

Ciekawostka: „Ziemie Odzyskane” długo trwały w tymczasowości. Jeszcze w latach 70. XX wieku na niektórych niemieckich mapach można było znaleźć obszary oznaczone jako „zur Zeit unter polnischer Verwaltung” (obecnie pod zarządem polskim) albo „zur Zeit unter sowjetischer Verwaltung” (obecnie pod zarządem sowieckim).

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łaz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na