Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Skała

Pomnik lokacji miasta

18 listopada 2012 odsłonięto na Rynku w Skale bardzo oryginalny pomnik. Autorem tej niezwykłej kompozycji jest prof. Czesław Dźwigaj – artysta rzeźbiarz kojarzony dotychczas przede wszystkim z pomnikami Jana Pawła II, twórca wielu ciekawych płaskorzeźb i brązowych odlewów (nie tylko sakralnych) oraz m.in. pomnika Nikifora Krynickiego .

Kompozycja przestrzenna w Skale jest dość długa – łącznie mierzy 7 m tyle, że w dwóch, przedzielonych fontanną odcinkach. Fontannę wybudowano w latach 70.XX w. Podczas modernizacji placu w roku 2000 przebudowano ją z okrągłej na kwadratową, a 12 lat później została udatnie wkomponowana w realizowany projekt. Kończył on obchody Roku Błogosławionej Salomei – patronki oraz założycielki miasta i wiązał się z 800-leciem jej urodzin oraz 745-leciem lokacji Skały.

Pomnik jest plastycznym przedstawieniem najdawniejszej historii miejscowości. Profesor Dźwigaj bardzo trafnie nazwał go „zatrzymanym orszakiem”. Dłuższa, 4,5 metrowa część rzeźby przedstawia Salomeę Piastównę trzymającą w dłoni akt lokacyjny. Czytamy na nim: „Rzeczy zasługujące na poparcie godzi się umacniać i utwierdzać dokumentami. 10 listopada 1267”. W orszaku dojrzeć można Bolesława Wstydliwego (brata Salomei), św. Kingę (jego żonę), są biskupi, rycerze, dwórki, kupcy na wozach, zwierzęta. Niektórzy z nich niosą dary.

Mniejsza (2,5 m) część pomnika znajduje się z drugiej strony fontanny. Tam, pod skrzydłami zrywającego się do lotu orła przycupnął gęsiarczyk, stanęli pątnicy, żebracy, giermkowie. Na czole cokołu umieszczono tablicę w kształcie tarczy z herbem, pieczęcią i inskrypcją „W 800 lecie urodzin/ bł. Salomei/ patronki miasta/745 lecie lokacji/ Skała 2011/2012”.

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Skała
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na