Chojnów jest miejscowością o średniowiecznym rodowodzie, która pełne prawa miejskie otrzymała w 1333 r. Na przestrzeni kilku wieków istnienia rozwijała się w obrębie murów miejskich, z czasem zajmując tereny poza nimi. Dziś ochroną konserwatorską objęte jest nie tylko założenie średniowieczne, ale także znaczna część tzw. miasta nowożytnego. Na ich terenie znajduje się wiele zabytków dawnej architektury, które mimo znacznych zniszczeń wojennych przetrwały do dnia dzisiejszego. Na obszarze miasta nowożytnego powstało w XIX i na początku XX wieku wiele wspaniałych domów będących przykładami ówczesnych trendów i kunsztu ich budowniczych.
Jednym z najpiękniejszych budynków jest kamienica przywodząca na myśl renesansowy pałacyk. Znajduje się ona u zbiegu dzisiejszych ulic Jarosława Dąbrowskiego i Stanisława Małachowskiego. Obiekt zbudowany na przełomie XIX/XX wieku składa się z dwóch skrzydeł o neorenesansowych szczytach oraz łącznika z wieżą pośrodku zwieńczoną ostrosłupowym hełmem.
Budynek pozostaje dziś zaniedbany, ale zmiany następujące w ostatnich latach pozwalają wierzyć w jego renowację. Kamienica-pałacyk jest zabytkiem ujętym w ewidencji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.