Chojnów powstał w XIII w. jako osada handlowa i rzemieślnicza nosząca nazwę Haynow. Towarzyszyła ona zamkowi, który był siedzibą kasztelanii. W 1333 r. stała się miastem z przysługującymi mu przywilejami. Ponieważ czasy średniowiecza nie należały do spokojnych, rada miejska zdecydowała się na otoczenie miasta murami obronnymi. Wzniesiono je w pierwszej połowie XIV w. z bazaltu wydobywanego w okolicznych kamieniołomach. Wraz z rozwojem uzbrojenia obwarowania straciły na znaczeniu i w XVIII-XIX w. rozebrano je, pozostawiając tylko niektóre ich elementy. Jednym z nich jest tzw. Baszta Tkaczy będąca jedną z wizytówek Chojnowa.
Baszta Tkaczy wzniesiona została około 1400 r. Jest to licząca 15 metrów gotycka budowla z cegły, zbudowana na planie kwadratu. W połowie XVI stulecia jej szczyt ozdobiła renesansowa attyka. W 1651 r. baszta otrzymała szachulcową, ośmioboczną nadbudówkę zwieńczoną hełmem z iglicą. W tym samym okresie zmieniło się także jej przeznaczenie. Baszta stała się miejskim więzieniem.
Obiekt poddawano remontom w XVIII i XIX w., a gruntowną odnowę przeprowadzono w latach 1904-1905, przygotowując go na potrzeby muzeum. Obecnie korzystają z jej pomieszczeń chojnowscy harcerze.
Baszta Tkaczy jest zabytkiem wpisanym do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod pozycją 593387 (decyzja nr 63/L/528 z 23.02.1959 r.).