Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Pamięci falenickich Żydów

Falenica już w XV wieku była nadwiślańską wsią lokowaną na prawie niemieckim. Do drugiej połowy XIX wieku była typową mazowiecką osadą rolniczą. Sytuacja zmieniła się po uruchomieniu w 1877 r. Kolei Nadwiślańskiej i utworzeniu przystanku Falenica. Wokół niego rozwinęła się nowa miejscowość nazwana Willami Falenickimi.

Główną grupą osadników byli Żydzi, którzy stali się największą społecznością miasta Falenica powołanego w 1924 r. Gmina żydowska w Falenicy oraz okolicach liczyła w 1939 r. kilka tysięcy osób. Kres jej istnieniu położyła niemiecka okupacja w czasie II wojny światowej. Nazistowskie władze III Rzeszy jako jedno z głównych założeń swojej polityki przyjęły problem rozwiązania kwestii żydowskiej. Zakładało ono wyniszczenie ludności żydowskiej na okupowanych terenach oraz przejęcie jej majątku. Żydów zamieszkujących okupowane tereny grupowano w gettach tworzonych w wydzielonych częściach miast. Stamtąd wysyłano ich mieszkańców do obozów zagłady.

Jedno z gett powstało 31 października 1940 r. na terenie Falenicy, gdzie zgromadzono Żydów zamieszkujących gminę Falenica Letnisko oraz jej okolice. W sumie przez obóz ten przewinęło się około 7,5 tysiąca osób. Setki z nich zmarły w wyniku chorób, głodu oraz mordów. Getto zlikwidowano 20 sierpnia 1942 r. Pozostałych przy życiu Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

Pamięci falenickich Żydów oraz istnienia getta w latach 1940-1942 poświęcono pomnik usytuowany w pobliżu stacji kolejowej, z której odjechał w sierpniu 1942 r. transport do Treblinki. Pomnik ufundowany został przez Komitet Obywatelski „Solidarność” w 50 rocznicę likwidacji getta.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na