Obra – drugi pod względem długości (po Noteci) dopływ Warty i najdłuższy spośród jej lewych dopływów - jest rzeką wijąca się wyjątkowo malowniczo. W swoim dolnym biegu przepływa przez kilka dużych jezior lubuskich by pod Skwierzyną zasilić wody wspomnianej wyżej Warty. Lubiana przez turystów preferujących kajakową formę zwiedzania i przez tych, których pasjonuje fotografia. Szczególnie fotogeniczne są jej starorzecza. Jedno z nich, zlokalizowane w leśnictwie Dąbrówka (gmina Bledzew) poddano ochronie prawnej już w 2002 r.
Użytek ekologiczny nosi bardzo prostą i wszystko mówiąca nazwę „Przy Obrze”. Na obszarze 3,33 ha chroni okresowo zalewany teren położony w dolinie Obry. Częściowo porasta go olszyna ale na wysokich, suchych brzegach natrafić można i na pomnikowych rozmiarów dęby. Gdzieniegdzie wyraźnie zaakcentowały swoją obecność bobry. Obserwowano tu też czarnego bociana, zimorodki i gągoły (jedne z nielicznych kaczkowatych, które gniazdują w dziuplach).
Jak do niego trafić? Najłatwiej, jadąc leśnym traktem łączącym Stary Dworek z Bledzewem . Za kościołem w Starym Dworku trzeba skręcić w dół, do Obry. Po przejechaniu nowego mostu na rzece, przy którym zorganizowane jest biwakowisko dla kajakarzy udajemy się w kierunku leśniczówki Bledzewka. Po drodze czeka kolejna ciekawostka – unikatowy most obrotowy wchodzący w skład wodnych przeszkód Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Spośród dziewięciu zwodzonych mostów MRU, siedem chowa się pod jezdnię, a tylko dwa są obrotowe – jeden w Kursku, drugi właśnie tutaj.