Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Szydłowiec

Kolumna "Zośki"

Niegdyś w okolicy ratusza na Rynku Wielkim w Szydłowcu w sąsiedztwie pręgierza stała manierystyczna kolumna ozdobiona motywami roślinnymi zwieńczona platformą z balustradą, na której stał posąg kobiety.To dawny pomnik szydłowieckiej mieszczki o imieniu Zofia - najprawdopodobniej pierwszej napiętnowanej publicznie kobiety. Niewiele o nim wiemy ale wiadomo na pewno, że stał tutaj w 1795 roku bo uwiecznił ją wraz z całym rynkiem znany polski rysownik i malarz ze szkoły Canaletta - Zygmunt Vogel.

Kolumna do 2004 roku była na szydłowieckim cmentarzu zdobiąc jakiś nagrobek. Natomiast los samej kobiecej figury nie jest zbyt dobrze znany. W ostatnich latach, "Zośka" powróciła na Rynek Wielki i znów przypomina o czasach sądów miejskich, kiedy na kolumnę wsadzano kobiety, które „wstyd straciły ku pośmiewisku ludu i zbawiennej przestrodze innych kobiet”....

Zaproponował: sonia27

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Szydłowiec
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na