Centrum Klebarka Wielkiego przecinają dwie gminne drogi i przy tym właśnie wiejskim skrzyżowaniu wystawiono bardzo ciekawą warmińską kapliczkę, patrząc na jej położenie nie ma wątpliwości że ma charakter kapliczki przydrożnej.
Utrzymana jest w stylu neogotyckim, posiada rozbudowany korpus oddzielony schodkowym podwójnym fryzem od węższego trzonu osadzonego na wysokim cokole. Górny poziom budowli tworzą ostrołukowe nisze, od frontu przeszklona zamknięta z figurą Matki Boskiej a w bocznej umieszczono św. Józefa. Całość przykrywa krzyżowy daszek z czterema szczytami, w zwieńczeniu centralna sterczyna ze smukłym krucyfiksem. Kapliczka jest w bardzo dobrym stanie i chyba musi tak być gdyż stoi w centralnym wyeksponowanym miejscu tej miejscowości, a więc trzeba ja traktować niemalże jak wizytówkę.
Drugi taki obiekt usytuowany jest tuż przy głównym wejściu na teren kościoła, pochodzi z początku XX w. i również utrzymana w neogotyku ale kształtem całkowicie odbiega od tej znajdującej się w centrum wsi. Ta jednostronna kapliczka posiada niezwykle rozbudowany front nawiązujący do formy ołtarzowej, dolną część korpusu ozdobiono narożnymi przyporami podkreślonymi bocznymi daszkami i sterczynami ze szpikulcami. Dolna część budowli to przyozdobiona blendami przeszklona nisza z Pietą, górny poziom to mniejsza wnęka z figurą Chrystusa oraz dwuspadowy zwieńczony ozdobnym szpikulcem daszek. To bardzo ciekawa kapliczka i bardzo inna od tych typowych spotykanych na rozdrożach czy koloniach wsi, ale trzeba też przyznać że architektonicznie doskonale harmonizuje z całym kompleksem sąsiadującego sanktuarium.
O tym że tradycja kapliczek na tym terenie jest bardzo silna niech świadczy ściana dawnego Szpitala Świętego Ducha, w 2005 r. zawieszono na niej bardzo rzadko już tutaj występującą kapliczkę typu skrzynkowego. Chociaż jest ona nader współczesna to jednak ma w sobie dawne tchnienie warmińskiego klimatu.