Murowana Goślina otrzymała prawa miejskie w XIV w., zapewne za czasów panowania Władysława Jagiełły. Miasto było siedzibą kasztelanii przeniesionej z upadającego Radzimia. W XVIII w., gdy właścicielami Murowanej Gośliny była rodzina Gurowskich, nastąpił jej szybki rozwój. Wpływ na taki stan rzeczy miał napływ rzemieślników różnych branż.
Kiedy w 1796 r. miasto znalazło się w granicach Prus, mieszkały tutaj 903 osoby. Zamieszkiwały one w 99 domach, w większości wzniesionych z drewna. Również siedziba władz miejskich, czyli ratusz, także była drewniana. Ta nietrwała zabudowa padła łupem pożaru w 1847 r.
Po spłonięciu drewnianego ratusza rajcy podjęli decyzję o budowie nowej siedziby miejskich władz. Wzniesiono ją około 1850 r. wśród budynków wschodniej pierzei rynku. Był to klasycystyczny, piętrowy i pięcioosiowy obiekt. Mieściły się w nim pomieszczenia urzędnicze oraz mieszkanie burmistrza na piętrze. Za budynkiem znajdował się wąski ogród oraz budynek gospodarczy. Rozwijająca się administracja wymusiła poszukiwania nowych pomieszczeń w mieście. W ratuszu pozostały tylko niektóre wydziały. Ostatni urzędnicy miejscy opuścili budynek pod koniec XX w.
Po adaptacji i generalnym remoncie w dawnym ratuszu mieści się dziś Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz Izba Regionalna. W trakcie remontu wieża ratusza nakryta została cebulastym hełmem z sygnaturką.