Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: cmentarze różnych wyznań Cmentarz Żydowski - Bagnówka Beth-Olam przy ul. Wschodniej

Białystok

Cmentarz Żydowski - Bagnówka Beth-Olam przy ul. Wschodniej

Pierwsze pochówki na cmentarzu odbyły się w roku 1890 po zamknięciu Starego cmentarza w centrum miasta. Ostatni pochówek miał tu miejsce w roku 1969. Cmentarz ten jest jednym z największych na terenie Polski i jedynym ocalałym w Białymstoku.

Na powierzchni 10 hektarów znajduje się ok. sześć tysięcy żydowskich macew – nagrobków. Spoczywa tu wielu znanych przedstawicieli rodów żydowskich.

Na terenie cmentarza znajduje się obelisk upamiętniający pogrom ludności żydowskiej z roku 1906. Wyryto na nim nazwiska ofiar i umieszczono epitafium hebrajskiego poety Zalmana Schneura. Z rąk Rosjan i Polaków zginęło wówczas ponad 80 Żydów.

Zachował się również ohel – namiot wystawiony w roku 1922 na cześć białostockiego rabina Chaima Herza Halperna oraz wiele bogato zdobionych nagrobków z inskrypcjami w językach polskim, niemieckim, rosyjskim, hebrajskim i jidysz. Inskrypcje opowiadają o ludziach tam spoczywających, kim byli i czym się zajmowali.

Zaproponował: tromarek

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

tromarek poniedziałek, 17 marca 2014, 15:23
Inskrypcja z nagrobka Rabina Napthaliego Hertza:
„Tu spoczywa mężczyzna stary i sędziwy, mający 80 lat kiedy zmarł, wybitny w lekturze Tory, bogobojność była jego zaletą. W duszy swojej kochał Torę i naukę ku chwale Pana – Z pewnością i doskonałością, szanowany mężczyzna, nasz nauczyciel reb Naphtali Hertz, syn R. Joshuy, świętej pamięci, Najmark. Miasto Brisk Dłita (Brześć Litewski) było miejscem jego narodzin. Był wybitnym kupcem w czasie swojej młodości, a w wieku starszym zajmował się Torą. W roku 5639 (1879) był w St. Petersburgu i niespodziewanie padł ofiarą złego losu ponieważ wóz tapicerowany przejechał go i roztrzaskał mu nogę. Z tego powodu chodził niepewnie na drewnianej nodze do końca swego życia. Jego ból i cierpienia, które znosił od tego czasu były największymi obciążeniami, ale wytrzymywał je z wielką miłością. Oczy i serce jego znosiły je wiecznie, by czcić Stwórcę swego. Spełnił przysięgę swą, którą złożył przed najszlachetniejszym z rodu Jakuba, by zbudować dom nauki spadkiem swym, dla Tory i modlitw. Zmarł w piątek, w przedwieczór świętego Szabatu, 20 Tevet 5654 (27 lutego 1894). Niech dusza jego będzie wpisana w węzeł życia”
Tłumaczenia według Heidi Szpek z Central Washington University.
tromarek poniedziałek, 17 marca 2014, 15:32
Inskrypcja z nagrobka Juliana Heubluma:
„Tu spoczywa Julian Heublum, student medycyny, porucznik Polskiej Armii, urodzony w Rzeszowie 2 maja 1894r. zmarł w Białymstoku 24 listopada 1920r. Pokój jego prochom.”
Tłumaczenia według Heidi Szpek z Central Washington University.
tromarek poniedziałek, 17 marca 2014, 15:43
Inskrypcja z nagrobka rabina R. Jehjela:
„Tu spoczywa wspaniały i prawy mężczyzna, bogobojny, oddany Torze i wypełniający micwę, członek szanowanego rodu, rabin R. Jehjel syn R. Zeva Goldsteina. Zmarł otoczony szacunkiem trzeciego dnia Sukot 5677 (14 października 1916). Niech jego dusza związana będzie w woreczku życia.”
Tłumaczenia według Heidi Szpek z Central Washington University.
tromarek poniedziałek, 17 marca 2014, 15:49
Inskrypcja z nagrobka rabina Avrahama Moszego:
„Tu spoczywa wspaniały i prawy człowiek, bogobojny, uczony. Przez całe życie mógł polegać na pracy własnych rąk, poświęcał czas na lekturę tory, sędziwy wiekiem, nasz nauczyciel rabin Avraham Mosze, syn naszego nauczyciela rabina Moredehaia Zvi, Wolie. Zmarł w czwartek 8 Iyar 5662 (15 maja 1902). Niech dusza jego związana będzie w węzeł życia.”
Tłumaczenia według Heidi Szpek z Central Washington University.
tromarek poniedziałek, 17 marca 2014, 15:56
Inskrypcja z nagrobka Ester Reizel, kobiety zmarłej podczas porodu lub tuż po:
„Tu spoczywa skromna, bogobojna kobieta, nosząca w łonie dziecko, zamężna Esther Reizel, córka R Jakoba Shimsona Halewi. Zmarła w niedzielę 17 Kislev 5657 (22 listopada 1896). Niech jej dusza połączy się z życiem wiecznym.”
Tłumaczenia według Heidi Szpek z Central Washington University.
tromarek poniedziałek, 17 marca 2014, 16:04
Inskrypcja z nagrobka Chaja Reizel:
„Tu leży bogobojna kobieta w jej czynach(-eha)./
Dbała o to co prawe przez całe swoje życie. (-eha)./
Ku ubogim i tym w potrzebie wyciągała pomocną dłoń. (-eha)./
To ona, skromna zamężna Chaja Reizl, córka R. Dova Koracha.
Zmarła 26 Elul roku 5680 (20 września 1900).
Niech jej dusza połączy się z życiem wiecznym.”
Tłumaczenia według Heidi Szpek z Central Washington University.
tromarek poniedziałek, 17 marca 2014, 16:09
Inskrypcja z nagrobka rabina Shraga Feivila:
„Tu spoczywa uczony, bogobojny człowiek w wieku sędziwym, nasz nauczyciel rabin Shraga Feivil, syn R. Jessego Hametza Blocha. Zmarł w czwartek 18 Shevat 5658 910 stycznia 1898r.).
Niech jego dusza związana będzie w węzeł życia.”
Tłumaczenia według Heidi Szpek z Central Washington University.

Miejsca w okolicy

Białystok
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na