Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Augustów

Pomnik Żołnierzy Wyklętych

25 sierpnia 2013 roku przy ulicy Portowej w Augustowie, w pobliżu mostu nad rzeką Nettą odsłonięty został pomnik poświęcony żołnierzom Polski Podziemnej poległym na Kresach II Rzeczypospolitej w walce z Sowietami w latach 1944-1954. Powstał dzięki inicjatywie Fundacji „Pamiętajmy” przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Na górze kilkumetrowego postumentu znajduje się orzeł. Obok leżą kamienie, Ogrodzenie składa się z pionowych płyt , na których w zależności od stanu aktualnej wiedzy umieszczono nazwiska lub pseudonimy ponad 650 naszych niezłomnych rodaków, którzy wytrwali do końca na kresowych, straconych posterunkach – płacąc za to najwyższą cenę. Wspólnym, memoratywnym napisem uhonorowano kolejnych 858 Żołnierzy Wyklętych, którzy stracili życie w walce za wolną ojczyznę, a których nazwisk ani pseudonimów nie udało się dotąd ustalić. Łącznie pomnik ten jest hołdem i podziękowaniem ponad 1500 żołnierzom Polski Podziemnej, którzy zginęli na terenach wschodnich od linii Curzona (za tzw. kordonem) w walce z Sowietami po lipcu 1944. Jest pierwszym zbiorowym postumentem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych z Kresów poległych, pomordowanych oraz zamęczonych w łagrach „za kordonem.

Nadmienić należy, że nieprzypadkowo Augustów został wybrany na miejsce upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. W lipcu 1945 roku wojska sowieckie otoczyły rejon Puszczy Augustowskiej oraz przylegające do niej tereny powiatu augustowskiego, suwalskiego i część sokólskiego. Oddziały Armii Czerwonej wspomagane przez Urząd Bezpieczeństwa i Ludowe Wojsko Polskie przeprowadziły akcję pacyfikacyjną. Aresztowano kilka tysięcy ludzi, z czego w powiecie augustowskim od 10 do 25 lipca 1945 r. - 1878 osób. Zatrzymywanym stawiano zarzut przynależności do Armii Krajowej lub współpracy z niepodległościową partyzantką . Po brutalnych przesłuchaniach część zatrzymanych osób zwolniono, część skierowano do dalszych przesłuchań, natomiast 600 aresztowanych, wytypowanych przez radziecki kontrwywiad w ostatnich dniach lipca 1945 r. wywieziono w nieznanym kierunku. Ślad o Nich zaginął… Operacja zwana "Obławą Augustowską" do dziś jest przedmiotem badań historyków.

Obecnie IPN prowadzi akcję zbierania materiału DNA rodzin ofiar. Czy kiedyś poznamy miejsce, gdzie zostali pochowani ? Mieszkańcy Augustowa składając kwiaty pod tym pomnikiem oddają hołd żołnierzom antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego pamiętając przy tym o ofiarach Obławy Augustowskiej. Cześć Ich Pamięci !

Zaproponował: jagoda56

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Augustów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na