Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Fabryka maszyn i odlewnia żelaza Józefa Johna

Łódź

Fabryka maszyn i odlewnia żelaza Józefa Johna

Obok rozwijającego się w XIX w. w Łodzi przemysłu włókienniczego powstawała również branża metalowa. Józef John można rzec był prekursorem łódzkiego przemysłu metalowego. Ten niemiecki emigrant z Czech w roku 1866 przy ul. Piotrkowskiej 217 uruchomił fabrykę maszyn i części do maszyn włókienniczych. W przeciągu kilkunastu lat przedsiębiorstwo Johna stało się jednym z największych w regionie. Jego fabryka zajmowała teren od ul. Piotrkowskiej do Wólczańskiej. Po śmierci Johna (1882 r.) przedsiębiorstwem zarządzała wdowa po nim, a następnie jego trzej synowie.

W roku 1905 utworzono Towarzystwo Akcyjne Budowy Transmisji, Maszyn i Odlewni Żelaza „J. John” w Łodzi, którego specjalnością były pasy transmisyjne. Produkowano również urządzenia centralnego ogrzewania typu "Strebla" (zakład przy ul. Rzgowskiej 140). W latach 70. XX w. działkę na której znajdował się kompleks fabryczny podzielono Al. Kościuszki. Dzięki tej inwestycji, większa część budynków bezpowrotnie zniknęła.

Przy Al. Kościuszki 132 znajduje się jeden z kilku zachowanych obiektów pofabrycznych Józefa Johna. Zainteresowanych odsyłam również do artykułów: Zabytkowa brama przy zespole biurowym University Business Park oraz Kamienica Józefa Johna.

Zaproponował: saper1390

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

ado55 niedziela, 01 czerwca 2014, 13:47
W początkowym okresie produkcja zakładu obejmowała części do maszyn włókienniczych, oraz maszyny rolnicze. W latach 1871-1875 wspólnikiem Johna był Edward Berent, a w latach 1881-1884 belgijski przemysłowiec Feliks Mathieu. Kadra techniczna zakładu to w większości inżynierowie i technicy polskiego pochodzenia. W okresie rozkwitu firma zatrudniała 53 robotników , których liczba wzrosła do 505 w końcu XIX wieku. W roku 1929 nastąpiło przejęcie chojeńskich zakładów Rosyjskiej Fabryki Kotłów Sztreblowych, które od tego czasu funkcjonowały jako jeden z oddziałów Fabryki Maszyn i Odlewni Żeliwa. W czasie okupacji produkcja na potrzeby zbrojeniowe armii nienieckiej. Dodać trzeba iż w grudniu 1939 roku, gestapo zamordowało Quido Johna za odmowę podpisania listy narodowościowej. W roku 2007 rozebrane zostały wszystkie budynki fabryczne przy ulicy Wólczańskiej. Zaś w 2013 r. pojawiły się informacje o inwestorze.
W jednym z budynków działa już skatepark, a obecni właściciele planują otwarcie tam lokali gastronomicznych i użytkowych w stylu OFF Piotrkowska.

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na