Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Biecz

Pomnik Marcina Kromera

Marcin Kromer jest do dzisiaj uważany za najbardziej wybitnego bieczanina. Urodził się w Bieczu ponad 5 wieków temu, 11 listopada 1512 roku w rodzinie mieszczańskiej. Tu ukończył szkołę parafialną a następnie studiował w Akademii Krakowskiej oraz we Włoszech: w Padwie i Bolonii i uzyskał tytuł doktora obojga praw (kościelnego i świeckiego). W roku 1542 przyjął święcenia kapłańskie i był kolejno proboszczem bieckim, sekretarzem arcybiskupa krakowskiego, sekretarzem królewskim Zygmunta I i Zygmunta Augusta, kanonikiem krakowskim, wiślickim, sandomierskim, kieleckim i warmińskim. W 1579 r. został biskupem warmińskim. Zmarł 23 marca 1589 r. w Lidzbarku Warmińskim. Był humanistą, historykiem, i pisarzem okresu renesansu, teoretykiem muzyki i dyplomatą , autorem wielu pism religijnych, historycznych i traktatów muzycznych. Był jednym z przywódców polskiej kontrreformacji.

Mieszkańcy Biecza w 1989 r., w 400. rocznicę śmierci Marcina Kromera wystawili pomnik. Na kamiennym postumencie było popiersie wybitnego bieczanina, a poniżej tablica „Marcin Kromer” i daty „ 1512 – 1589”. Ten pomnik, który zachował się w pamięci i na zdjęciach, również na portalu Polska Niezwykła, dotrwał do 2012 r. Wówczas na tym samym miejscu postawiono nowy pomnik. Na granitowej płycie stoi figura Marcina Kromera, a poniżej jest napis : „Marcin Kromer 1512 -1589. Wybitnemu uczonemu i dyplomacie epoki Jagiellonów, biskupowi warmińskiemu, wielkiemu Polakowi. Społeczeństwo Ziemi Bieckiej w 500 rocznicę urodzin. AD 2012.”

Zaproponował: Kajtek

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Biecz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na