Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: układy zabudowy Historyczny układ urbanistyczny (XIII-XX w.)

Nowe Miasteczko

Historyczny układ urbanistyczny (XIII-XX w.)

O osadzie Nowe Miasteczko pierwsze pisane wzmianki pojawiły się w 1296 r. Wówczas należała ona do księstwa głogowskiego władanego przez Henryka III Głogowskiego. Jednak swoje początki miała wcześniej.

Lokacja miasta przypadła najprawdopodobniej na pierwszą połowę XIII w. Wówczas wytyczono rynek, handlowy plac o prostokątnym kształcie oraz siatkę wybiegających z niego ulic. W obrębie miasta, które otaczały mury miejskie, powstały m.in. ratusz i kościół parafialny. Do miasta prowadziły cztery bramy Głogowska, Bytomska, Żagańska i Piaskowa. Wybiegały z nich trakty łączące Nowe Miasteczko z innymi ważnymi wówczas ośrodkami miejskimi Dolnego Śląska.

Zabudowa miasta ulegała wielokrotnym zniszczeniom. Rozebrano także obwarowania miejskie. Średniowieczny układ urbanistyczny Nowego Miasteczka został 16 kwietnia 1958 r. wpisany do rejestru zabytków. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych obiektów. Należą do nich kościół św. Marii Magdaleny z XIV-XVI, ratusz z XVIII-XIX oraz zespół kamienic z XVIII i XIX w. Miejscowość warto odwiedzić, aby poczuć panujący tu ciągle klimat XVIII-wiecznego dolnośląskiego miasteczka.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

zbyszekF60 środa, 18 września 2013, 20:05
Na przestrzeni wieków Nowe Miasteczko było miastem prywatnym. W pewnych okresach miało nawet czterech właścicieli posiadających wydzielone części miasta.

Miejsca w okolicy

Nowe Miasteczko
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na