Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Kościół św. Marii Magdaleny (XIV-XIX w.)

Nowe Miasteczko

Kościół św. Marii Magdaleny (XIV-XIX w.)

Centrum dzisiejszego Nowego Miasteczka stanowi średniowieczny układ urbanistyczny, który stał się zalążkiem miasta. Rozplanowany w XIII wieku, składa się z prostokątnego rynku oraz siatki ulic wybiegających z niego ograniczonych dawniej miejskimi obwarowaniami. Na terenie tutejszej Starówki znajduje się najstarszy obiekt historyczny miasta.

Jest nim parafialny kościół św. Marii Magdaleny położony na zachód od Rynku. Warto przytoczyć trochę informacji o jego losach na przestrzeni ponad 700 lat istnienia Nowego Miasteczka.

Założycielem miasta nad Białą Wodą był najprawdopodobniej książę Henryk III Głogowski, który wspomina o jego istnieniu w swoim dokumencie z 1296 r. Z jego też inicjatywy powołano tutaj parafię katolicką. Dla wiernych wzniesiono pod koniec XIII wieku drewnianą świątynię istniejącą niespełna sto lat. W XIV wieku zastąpił ją jednonawowy, orientowany obiekt. Do nawy gotyckiego budynku dostawiono wieżę.

W XV wieku niewielki kościół przebudowano, aby pomieścić rosnącą liczbę wiernych. Już w XVI wieku nastąpiła kolejna modernizacja polegająca na dobudowie bocznej nawy połączonej z wieżą. Nowa część, jak i przebudowana wieża otrzymały wówczas renesansową formę. W tym samym okresie kościół przejęli nowomiasteczkowi luteranie, którym służył jako zbór w latach 1540-1634, do zniszczeń jakich doznał w czasie pożaru miasta.

Od ewangelików spalony budynek przejęli jezuici z Otynia, którzy stali się właścicielami miasta w 1649 r. Za ich sprawą świątynię odbudowano dodając elementy barokowe, zwłaszcza wyposażenie wnętrza. Świątynia przeszła ponowną konsekrację w 1702 r. otrzymując patronat św. Marii Magdaleny. Jezuici utracili świątynię w 1773 r., gdy ich zakon został skasowany decyzją władz pruskich.

Budynek należący od tego czasu do diecezji powiększono w pierwszej połowie XIX wieku o kruchtę. W tej formie gotycko-renesansowo-barokowa świątynia przetrwała do dziś. Po II wojnie światowej poddawano ją sukcesywnym remontom, a w ostatnim okresie przeprowadzono kompleksową renowację zarówno wnętrz, jak i elewacji oraz dachów.

Opis uzupełnił: zbyszekF60 29-10-2013

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Nowe Miasteczko
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na