Jedna z zabytkowych perełek woj. lubuskiego rzuca się w oczy podróżującym drogą nr 32. Przy wyjeździe z Leśniowa Wielkiego w kierunku granicy, na niewielkim wzniesieniu pyszni się drewniany wiatrak typu koźlak. Od 1961 r. wpisany jest do rejestru zabytków, a całkiem niedawno został odrestaurowany sumptem miejscowego Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zabytków i Rozwoju Kulturalno-Oświatowego Mieszkańców Leśniowa Wielkiego, Leśniowa Małego i Sudołu.
Jest własnością prywatną, ale dostępu do niego nie broni żadne ogrodzenie. Mieszkająca w pobliżu właścicielka nie ma nic przeciwko turystom i chętnie udostępnia klucze. Koźlak zbudowano na początku XIX w. Nazwa tego typu budowli pochodzi od charakteru jej podstawy. Osadzony na czterech skrzyżowanych belach słup stanowi powiązaną z nimi pionową oś, wokół której obraca się mechanizm wiatraka. Konstrukcja taka nosi nazwę „kozioł”.
Pokryty gontem, oszalowany sosnowymi deskami, pięknie pachnący koźlak jest jedynym tego typu zabytkiem w powiecie zielonogórskim i jednym z nielicznych tak dobrze zachowanych w całym województwie. Można go uznać za jeden z symboli Leśniowa Wielkiego