Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Giżycko

Droga Krzyżowa

Tradycja chrześcijańska terminu Drogi Krzyżowej odnosi do wielu płaszczyzn. Jest to przede wszystkim opis Męki Pańskiej, tak szczegółowo opisanej w Biblii, zakończonej ukrzyżowaniem i śmiercią Jezusa i jest to także nabożeństwo odprawiane w katolickich kościołach, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Jest więc to i refleksja, i modlitwa, zwłaszcza że nabożeństwo odprawiania Drogi Krzyżowej może przybrać różne formy, gdyż ceremonia oparta jest na zatrzymywaniu się przy 14 stacjach. Wszystkie stacje uszeregowane są wg pewnej chronologii opartej głownie na opisie przekazanym nam przez ewangelistów. W praktyce takie nabożeństwo można odprawiać wewnątrz i na zewnątrz świątyni, mogą być utworzone w tym celu ścieżki i drogi ze stacjami, a także bardzo rozbudowane Kalwarie tworzone tak, aby swym kształtem przypominały położenie Jerozolimy.

W roku 2009, obchodząc rocznicę 1000 lat śmierci świętego Brunona, możliwość godnego odprawiania takiego nabożeństwa zyskało również Giżycko. W tym celu wykorzystano trakt spacerowy wiodący do Wzgórza św. Brunona, tak często użytkowany przez mieszkańców i turystów, połączenie korzyści dla ducha i ciała. Początek Drogi Krzyżowej ma miejsce przy kościele Ducha Świętego Pocieszyciela przy ustawionym tam pamiątkowym głazie, następnie wiedzie przez Park im. Rogera Goemaera, gdzie ustawiono cztery stacje, i później wkraczamy już na wspomnianą drogę św. Brunona; ostatnia stacja umiejscowiona jest przy samym wzgórzu, gdzie pątnicze trudy rekompensuje piękny widok na Jezioro Niegocin.

Każdy przystanek to ścięty głaz polodowcowy z wykutym opisem stacji oraz fundatorem. Godne uwagi jest fakt, że fundatorami tych głazów była nie tylko społeczność katolicka, ale również ewangelicka, można więc użyć stwierdzenia, że to miejsce ma oprawę ekumeniczną. Natomiast wracając do pamiątkowego głazu przy kościele Ducha Świętego Pocieszyciela, głaz ten jest ścięty dwustronnie i prócz wstępu do Drogi Krzyżowej druga strona informuje nas o pamiątkowym zasadzonym dębie pobłogosławionym przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura i upamiętniającym wielki pontyfikat Jana Pawła II.

Zaproponował: maniek66

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Giżycko
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na