W czasie zaborów Poznań stał się jedną z twierdz systemu militarnego Prus. Na terenie miasta rozlokowano różne oddziały armii. Infrastruktura wojskowa w mieście podlegała ciągłej modernizacji. Z jednej strony likwidowano zbędne umocnienia, a z drugiej wznoszono nowe zespoły koszar. Na przełomie XIX i XX w. pomiędzy dzisiejszymi ulicami Grunwaldzką i Wyspiańskiego powstał kompleks koszarowy dla 1. Królewskiego Pułku Strzelców Konnych (Königs-Jäger-Regiment zu Pferde Nr. 1).
Zespół budynków wzniesiono w typowej dla pruskiego budownictwa formie. Koszary z czerwonej, ceramicznej cegły służyły pruskim żołnierzom do zakończenia I wojny światowej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości budynki przejął 15. Pułk Ułanów Poznańskich, a samym koszarom nadano imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Koszary w czasie okupacji zajęły wojska niemieckie.
Zespół budynków koszarowych przy ulicy Grunwaldzkiej przez długie lata po wojnie pozostawał nieremontowany i powoli niszczał. Dopiero w pierwszym dziesięcioleciu XXI w. firma City Park dokonała adaptacji budynków koszarowych na eleganckie apartamentowce i centrum handlowe. Lofty przy ulicy Grunwaldzkiej powstały we współpracy z konserwatorem zabytków. Dzięki temu można dziś podziwiać wiele zachowanych elementów dawnej architektury militarnej.