Jeszcze w połowie ubiegłego wieku nazwa Likusy bardziej kojarzyła się z niewielką miejscowością dosłownie graniczącą z Olsztynem niż z przyszłym osiedlem i nierozłączna częścią tego miasta. Likusy jako wieś swój lokacyjny przywilej uzyskała w 1356 roku, a nazwa tego miejsca pochodzi od pruskiego imienia zasadźcy Likusa. W momencie swego powstania Likusy liczyły zaledwie 352,80 ha.
Od samego początku też miejsce to przynależało do parafii katedralnej św. Jakuba, dopiero w 1871 r. Likusy przeszły pod jurysdykcję parafii w Gutkowie. W 1922 r. rozpoczęto budowę kaplicy filialnej pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej, która miała przynależeć do wspomnianego Gutkowa. w 1924 r. dokonano jej poświęcenia, jednakże kaplica miała prawo do odprawiania tylko jednej mszy w roku. Stan ten trwał aż do 1939 r. kiedy to biskup Maksymilian Kaller zezwolił na częstsze odprawianie mszy św. według potrzeby.
Po II wojnie światowej, kiedy miejsce to miało już swoją rangę jako miejscowość rekreacyjna i coraz bardziej też stanowiło dzielnicę Olsztyna, rozpoczęto starania o rozbudowę kaplicy i utworzenie samodzielnej parafii. Pierwsze próby zanotowano już w styczniu 1957 r. Niestety w ówczesnych czasach wszelkie prośby i petycje napotykały wyłącznie mur odmowy. Wszystkie te prawne przepychanki trwały aż do 1977 r. W tym to roku uzyskano ostatecznie zgodę na rozbudowę kaplicy na ściśle określonej niewielkiej powierzchni.
Dokonano tutaj pewnego „przekrętu”. Trzymając się litery prawa i narzuconego metrażu zmyślni architekci opracowali plan nowej świątyni, która w podstawie zachowuje wymiary jednak w górnej części powiększa się, co pozwoliło na to aby kościół pomieścił więcej wiernych niż zakładano w pierwotnych planach. Następnego roku wmurowano kamień węgielny a w 1981 r. uroczyście odprawiono pierwszą Pasterkę i symbolicznie uznaje się to wydarzenie za koniec prac budowlanych.
Inne ważniejsze wydarzenia dla tego miejsca to rok 1987, kiedy to Likusy, wówczas jeszcze wieś, zostały oficjalnie włączone do granic miasta. Jednakże w życiu tworzącej się nowej społeczności ważniejsza jest data 29 czerwca 1992 r. Wtedy to dekretem wydanym przez Metropolitę Warmińskiego arcybiskupa Edmunda Piszcza, w dniu 7 czerwca tego samego roku powołano do życia nową rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych i powierzono ją Zgromadzeniu Salezjańskiemu. Uroczysta konsekracja świątyni nastąpiła 1 października 2000 r.