Pilica jest najdłuższym lewobrzeżnym dopływem Wisły. Rzeka ma 319 km długości i płynie przez trzy geograficzne krainy. Zaczyna swój bieg na wysokości 350 metrów n.p.m. w okolicy miasta o tej samej nazwie. Później przecina tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Nizin Środkowopolskich oraz Niziny Środkowomazowieckiej. Z Wisłą łączy się w okolicach wsi Ostrówek w pobliżu Warki. Ujście Pilicy położone jest na wysokości 96 m n.p.m., czyli rzeka opada na całej swojej długości o 254 metry. Na wielu swoich odcinkach tworzy meandry, którym towarzyszą starorzecza i odnogi. Nie brakuje również w jej korycie wysp i wysepek.
Pilica jest również popularnym szlakiem kajakowym. W pobliżu Warki Pilica płynie szerokim łukiem, tworząc miejscami rozlewiska. Szerokość rzeki przekracza w tym miejscu 100 metrów. Jej brzegi porastają drzewa i krzewy.
Pilicę można podziwiać z wysokiej skarpy oraz wzgórz na jej brzegu. Najładniejszy widok rozciąga się ze wzgórza, gdzie dawniej istniał żydowski kirkut. Panoramę rzeki uzupełnia w tym miejscu kratownicowy most kolejowy, którego lustrzane odbicie w jej wodach pogłębia klimat. W pobliżu tego mostu znajduje się stanica wodna oraz tereny rekreacyjne z oryginalnym Muzeum Karawaningu. Równie ciekawy widok rozciąga się z mostu drogowego nad rzeką.
Rzeka i nadbrzeżne tereny są siedliskiem wielu gatunków ptaków i roślin. Nad brzegiem Pilicy i jej wysokiej północnej skarpie położony jest park w Winnicy, w którym zobaczyć można pałac, w którym wychował się polsko-amerykański bohater Kazimierz Pułaski.