Ulica Matejki w Konstancinie-Jeziornej jest jedną z arterii wytyczonych w czasie parcelacji terenu folwarku należącego do majątku Obory, przeprowadzonej w 1897 r. Tutaj, tak jak i przy innych ulicach, powstały na początku XX w. luksusowe wille i pensjonaty. Wiele z nich wzniosła firma budowlana zasłużonego dla Konstancina przedsiębiorcy Władysława Czosnowskiego. Należy do nich pensjonat „Biruta” noszący numer 14.
Willa o neoklasycystycznej formie powstała w 1914 r. dla księżnej Marii Ogińskiej. Autorstwo jej projektu przypisuje się samemu Władysławowi Czosnowskiemu. Ten piętrowy budynek zbudowany na rzucie prostokąta otrzymał eleganckie zdobienia. Dziewięcioosiowa, idealnie symetryczna fasada została rozdzielona centralnym ryzalitem z głównym wejściem. Zamknęły ją dwa ryzality ze skrajnymi osiami. Główny ryzalit zwieńczył ozdobny szczyt, a boczne tralkowe balustrady. Po jednej stronie dobudowano drewniany ganek o bogatej snycerce, z drugiej zaś murowany wsparty na kolumnach taras z kutą balustradą. Przed wejściem znajdowała się fontanna.
W willi „Biruta” na zlecenie właścicielki prowadził pensjonat komisarz uzdrowiska Zdzisław Karwosiecki. Po II wojnie światowej we wnętrzach pensjonatu urządzono mieszkania komunalne. Brak właściciela doprowadził do znacznej degradacji budynku oraz otaczającego go ogrodu. Dziś opuszczony obiekt czeka na ratunek potencjalnego inwestora. Willa znajduje się od 2009 r. pod nadzorem konserwatora zabytków (numer w rejestrze A-824), co pozwala na nadzieję zachowania jej pierwotnej formy.