Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Pelplin dawny klasztor cystersów, obecnie Liceum Katolickie Collegium Marianum oraz Wyższe Seminarium Duchowne. (XIII w.)...

Pelplin

Pelplin dawny klasztor cystersów, obecnie Liceum Katolickie Collegium Marianum oraz Wyższe Seminarium Duchowne. (XIII w.)

Wieś Pelplin nadał cystersom w 1274 roku Mściwoj II. Po 1283 siedziba opactwa leżała w granicach państwa zakonnego. Potwierdzenia praw do ziemi i klasztoru dokonał wielki mistrz Karol z Trewiru. W XV wieku klasztor został zniszczony i rozgrabiony podczas najazdu husytów i wojny trzynastoletniej. Od 1464 r. opiekę nad opactwem objął król Kazimierz Jagiellończyk, potwierdzając wszystkie wcześniej nadane przywileje. Duże zasługi w rozwoju klasztoru i w budowie kościoła położył opat Leonarda Rembowski. Za jego rządów powstał nowy barokowy wystroju kościoła klasztornego. Po sekularyzacji majątku przez króla pruskiego Fryderyka II klasztor powoli tracił na znaczeniu. W 1810 r. wydano zakaz przyjmowania nowicjuszy. Ostatnim szesnastu mnichom przyznano dożywotnie renty. Klasztor zlikwidowano w 1823 r.

W rozbudowanym klasztorze umieszczono Seminarium Duchowne i Collegium Marianum, założone w 1836 r., dzisiejsze męskie Liceum Katolickie. W samej architekturze klasztoru nastąpiły duże zmiany, trzy skrzydła klasztorne uległy wielokrotnym przekształceniom. Obecny stan pochodzi z lat 1859-1868. Najbardziej zmieniono układ skrzydła zachodniego. Najbardziej niezmienione pozostało skrzydło południowe, w którego pięknych krużgankach możemy obejrzeć wiele starych malowideł. Do najstarszych, najbardziej znanych należą: freski ze sceną umywania nóg, oraz ukrzyżowania. Malowidła te mogą pochodzić z końca XIV wieku. W XVIII wieku umieszczono na ścianach obrazy olejne ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu.

Po cystersach w Pelplinie pozostały także m. in.: śluza na rzece Wierzyca, młyn i spichlerz, oraz budynek, w którym obecnie mieści się Centrum Informacji Turystycznej. (wiadomości do artykułu zaczerpnięte z opracowania „Szlak cysterski w Polsce”, http://www.szlakcysterski.org/?pokaz=obiekty_cysterskie&id=28)

Zaproponował: obiezyswiat0811

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Pelplin
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na