W ogródku przy Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Zamoyskiego znajdującego się w Warszawie przy ulicy Smolnej stoi pomnik muzyka i kompozytora Piotra Maszyńskiego. Pomnik ten tworzy przedwojenna tablica poświęcona muzykowi wraz z ocalałym fragmentem muru zniszczonej kamienicy, w której mieszkał. Tablica pochodzi z 1936 r. Przybliżmy w skrócie postać Piotra Maszyńskiego.
Urodził się w 1855 r. w Warszawie i tutaj rozpoczął naukę gry na fortepianie. Naukę kontynuował w warszawskim Instytucie Muzycznym oraz w Szwajcarii pod kierunkiem Zygmunta Noskowskiego, nauczyciela m.in. Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza. Po powrocie do Warszawy działał w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. W 1886 r. założył Warszawskie Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”, które wywarło duży wpływ na rozwój polskiej chóralistyki.
Dla potrzeb powstających w Polsce chórów z inicjatywy Maszyńskiego wydano cykl wydawnictw z kompozycjami. Poza wspomnianą „Lutnią” był dyrygentem innych warszawskich zespołów śpiewaczych oraz nauczycielem w Instytucie Muzycznym. Piotr Maszyński zmarł w 1934 r. w Warszawie i spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.