Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Sursum Corda

U szczytu schodów wiodących do kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, nad wejściem do podziemi, stoi wykonana z brązu rzeźba Pana Jezusa, dźwigającego z mozołem swój krzyż. Prawa, skierowana ku górze ręka, dłonią wskazuje niebo – nagrodę za wszelkie życiowe trudy i cierpienia.

Autorem ustawionej przed świątynią w lipcu 1858 r. figury był Andrzej Pruszyński (1836-95). Posąg wykonał na zamówienie Andrzeja Zamoyskiego, właściciela wspaniałego, sąsiadującego z kościołem pałacu. Stworzenie rzeźby zajęło artyście ok. sześciu miesięcy. Odlana z cementu (wchodzącego wówczas w użycie, a więc traktowanego jako zupełną nowość zastępującą kamień) figura zaczęła z upływem lat pękać. W 1897 r. postanowiono – po tym, jak pewien jegomość, wspinając się na nią, obłamał prawą rękę Zbawiciela – zastąpić ją odlewem z brązu.

Nowa, odlana z brązu, statua Pana Jezusa, autorstwa ucznia Pruszyńskiego – Piusa Welońskiego, stanęła na dawnym miejscu w dniu 2 listopada 1898 r. Stary posąg trafił do Kruszyny, gdzie ozdobił grobowiec rodzinny Lubomirskich. Po upadku Powstania Warszawskiego leżącą przez wiele dni wśród gruzów figurę, Niemcy wywieźli na Dolny Śląsk do huty w celu przetopienia. Wiosną 1945 r. została wraz z pomnikiem Kopernika odnaleziona na złomowisku odlewni w Hajdukach Niskich, a w lipcu odesłana do Warszawy. Odzyskaną rzeźbę ustawiono na jej pierwotnym miejscu, na tle zniszczonej wówczas fasady kościoła św. Krzyża w otoczeniu gruzowiska Krakowskiego Przedmieścia.

Będąc w tym miejscu od ponad 150 lat Pan Jezus nadal patrzy na tłumy zabieganych, spieszących się Warszawiaków i zamyślonych, odkrywających stolicę turystów, a także idących do kościoła wiernych.

Zaproponował: rk1909

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na