Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Pomnik Kazimierza Brodzińskiego

Zachwycający pięknem swego wnętrza kościół Sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu posiada wiele rzeźb i innych elementów wystroju, które to przyciągają na siebie wzrok zwiedzającego, zwłaszcza jeśli jest to osoba gustująca w kunszcie artystycznym dawnych mistrzów. Jedną z tych rzeźb jest posąg Kazimierza Brodzińskiego (1791-1835).

Ustawiony z prawej strony, widoczny jest już od momentu wejścia do kościoła. Kierujący swój zamyślony wzrok przed siebie poeta przedstawiony został w pozie stojącej, mając zgiętą w kolanie lewą nogę ustawioną na kamiennym podnóżku. W skrzyżowanych rękach trzyma książkę. Ubrany jest w typowy dla twórców doby romantyzmu surdut.

Ustawiona w lutym 1863 r. figura wyszła spod dłuta Władysława Oleszczyńskiego (1808-66). Ten wybitny rzeźbiarz wiele lat swojego życia spędził we Francji, gdzie udał się na emigrację po klęsce powstania listopadowego. Do kraju wrócił w 1857 r., najpierw do Poznania, a następnie do Warszawy. To właśnie on jest autorem pierwszego na ziemiach polskich pomnika Adama Mickiewicza. Wykonanie pomnika Kazimierza Brodzińskiego zlecił mu uczeń i późniejszy przyjaciel poety – Eustachy Marylski. Po wykonaniu posągu Marylski zamierzał pierwotnie ustawić go jako ozdobę prywatnego parku w swoim majątku w Książenicach k. Raszyna. Wydarzenia polityczne 1862 r. i rady przyjaciół spowodowały, że zmienił decyzję, ofiarowując rzeźbę kościołowi Wizytek, gdzie mogła ona czuć się bezpieczną.

Kim był Kazimierz Brodziński? W wielkim skrócie: poetą, historykiem, teoretykiem literatury, prekursorem romantyzmu w Polsce. Był ponadto profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk, autorem wielu rozpraw naukowo-literackich i przekładów (m.in. Goethego), a także żołnierzem – uczestnikiem kampanii napoleońskiej 1812 r.

Zaproponował: rk1909

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na