Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Płock

Radziwie

Radziwie to lewobrzeżna część Płocka włączona administracyjnie do miasta dopiero 1 kwietnia 1923 r.; wcześniej podlegała pod powiat gostyniński. Pierwszą wzmiankę o Radziwiu znajdujemy w Kronice Galla Anonima. Drugim źródłem pisanym jest Dekret z 1187 r. dotyczący żądania Krzywosądza i Sieciecha zwrotu kościoła pw. św. Benedykta należącego do katedry płockiej.

Radziwie, będące w całej swojej historii przedmieściem Płocka, nie odegrało większej roli w dziejach miasta - ani gospodarczej, ani politycznej. W 1964 r. Muzeum Mazowieckie w Płocku przeprowadziło archeologiczne badania powierzchniowe na terenie całej dzielnicy. Na ich podstawie stwierdzono, że Radziwie w drugiej połowie XVIII w. było wsią dość dużą z własnym zarządem, na czele którego stał wójt. Parafia liczyła ponad 300 mieszkańców. W 1837 r. wybudowano pierwszy most łyżwowy łączący Płock z Radziwiem.

Na przełomie XIX i XX w. zaczęły powstawać na Radziwiu pierwsze murowane budynki, rozwijał się handel i usługi, zaczęto wznosić budynki użyteczności publicznej. Pierwszym była siedziba straży pożarnej. Pod koniec XIX stulecia Radziwie posiadało jedną szkołę ogólną, murowany kościół (istniejący do dziś, wzniesiony na początku lat 90. w miejscu drewnianego, rozebranego).

Przyłączenie Radziwia do Płocka w 1923 r. nie przyniosło oczekiwanego rozwoju. Powstało, co prawda, kilka zakładów pracy, doprowadzona została linia kolejowa, zbudowano port, stocznię rzeczną i elektrownię, ale nie wpłynęło to znacząco na rozrost dzielnicy.

Obecnie Radziwie zajmuje obszar ponad 900 ha (z czego ponad połowa to użytki rolne), stanowiąc 1/6 powierzchni Płocka. W Radziwiu żyje ponad pięć tysięcy mieszkańców grodu nad Wisłą.

I na koniec dwie ciekawostki odnośnie do lewobrzeżnej części Płocka. Pierwszą jest fakt, że jeszcze do niedawna Radziwie było jedyną dzielnicą ponad 100-tysięcznego miasta, gdzie nie było ani jednej kawiarni, ale było za to... kilka pijalni piwa. Druga to fakt, że na początku XIX w. Radziwie zostało odłączone od znajdującej się na drugim brzegu Diecezji Płockiej, a włączone do – odległej o ponad 100 kilometrów – Archidiecezji Warszawskiej. Pruskie pomysły...

Zaproponował: rk1909

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Płock
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na