Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Ostatni lot amerykańskiej Latającej Fortecy – tablica pamiątkowa

Marklowice

Ostatni lot amerykańskiej Latającej Fortecy – tablica pamiątkowa

W dniu 26 grudnia 1944r. w pomiędzy Marklowicami i Jankowicami rozbił się amerykański samolot bombowy B-17G nr ser. 44-663, zestrzelony w trakcie misji bojowej na niemieckie zakłady przemysłu zbrojeniowego w Kędzierzynie. Ostatni, osiemnasty lot maszyny US 15 Air Force wchodzącej w skład 99 Skrzydła Bombowego, wraz z 11 osobową załogą na pokładzie rozpoczął się w dzień Bożego Narodzenia na włoskim lotnisku Tortorella w godzinach rannych.

Zadaniem było dokonanie w ramach formacji 134 bombowców bombardowania zakładów IG Farbenindustrie AG Heydebreck w Blechhammer (Blachownia) gdzie produkowano na potrzeby III Rzeszy benzynę syntetyczną. Trasa przelotu wiodła nad Adriatykiem, okupowaną Jugosławią, Węgrami, Czechami i Morawami nad Górny Śląsk przekraczając skrajne ówczesne możliwości maszyn. Samoloty dotarły nad cel około godziny 12 bombardując cel i zrzucając ulotki oraz paski cynfolii mającej zakłócić pracę niemieckich urządzeń namierzających cele lotnicze.

Formację powitał zmasowany ogień niemieckiej obrony przeciwlotniczej. Samolot o numerze 663 po dokonaniu zrzutu otrzymał trafienie w silnik, który stanął w płomieniach. Jak później opiszą to koledzy z innych maszyn, odsunął się od formacji a pilot, dokonując prób ugaszenia palącej się maszyny, unosząc dziób w górę i „nurkując” w dół próbował ją ratować. Samolot pikując w dół przełamał się, z jego wnętrza wyrzuconych zostało kilka osób, które opadły na spadochronach. Przed samym zderzeniem z ziemią nastąpił wybuch, samolot się rozleciał.

Na miejscu znaleziono dziewięć ciał, w tym dowódcy porucznika Roberta Flake`a. Zostały pogrzebane na miejscowym cmentarzu, pod płotem, skąd 2 lata po zakończeniu wojny ekshumacji dokonała Ekipa Ekshumacyjna USA i przewiozła do Stanów Zjednoczonych. Z tragicznego lotu uratował się boczny strzelec sierżant Merle Smith, który bezpośrednio po trafieniu wyskoczył z palącego się samolotu na spadochronie. Został ujęty przez Niemców i przesłany do obozu jenieckiego. Drugim, który przeżył był sierżant Frederick Weiss, bombardier, którego policja ujęła w Marklowicach w chwilę po katastrofie. Po przesłuchaniu na posterunku żandarmerii w Marklowicach odtransportowany został transportem wojskowym do obozu jenieckiego w Dulag Luft Oberursel k/Franfurtu nad Menem.

Ostatni nalot bombowej formacji amerykańskiej na zakłady chemiczne w Blechhammer dokonał ich zniszczenia do tego stopnia, że nieopłacalna była odbudowa i kontynuacja produkcji. W dniach 21/22 stycznia 1945r. zakład został przez Niemców przeniesiony, a rozlokowane wokół niego obozy przymusowej pracy ewakuowane w ramach „Marszu Śmierci. Aby uwiecznić tragiczny lot amerykańskiego samolotu B-17G nr ser. 44-663 i oddać hołd poległym lotnikom na ścianie kościoła w Marklowicach wmurowano pamiątkowa tablicę.

Zaproponował: Jurek K

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Marklowice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na