Żary to miasto o ponad 1000-letniej historii. Chociaż prawa miejskie otrzymało w 1260, to pisane wzmianki o osadzie Sara pojawiają się w kronice Thietmara z Merseburga w 1007 r. Położone przy tzw. Trakcie Solnym miało istotny wpływ na rozwój osady, która na przestrzeni wieków nosiła nazwy Sarove, Sorau i Żary. W języku dolnołużyckim miasto nazywano Żarow. Żary miały w swej historii znaczących właścicieli, Bibersteinów i Promnitzów, którzy mieli wpływ na jego dzisiejszy kształt.
II wojna światowa nie była łaskawa dla Żar. W gruzach legła znaczna część starej zabudowy miasta. Okres powojenny przyniósł niestety dodatkowe zniszczenia. Dopiero ostatnie lata zaczęły sprzyjać renowacji istniejących zabytków. Rewitalizację przeszedł przede wszystkim żarski rynek. Dziś zdobią go odnowione kamieniczki. Jedną z nich jest późnobarokowy budynek noszący numer 15.
Stojący szczytem do rynku od niepamiętnych czasów na parterze mieścił aptekę. Dziś tradycje te kultywuje Apteka "Pod Murzynkiem" zawdzięczająca nazwę rzeźbie widniejącej nad wejściem. Kamienica pochodząca z XVIII w. wpisana jest od 28 września 1964 r. do rejestru zabytków pod pozycją 1263.