Śmigiel, jak prawie każde polskie miasto, ma swoich bohaterów, którzy zaistnieli w jego historii. Należy do nich osoba Zbigniewa Łukomskiego, któremu w 1998 r. poświęcono pomnik u zbiegu ulic św. Wita i Łukomskiego. Chciałbym jego osobie poświęcić kilka zdań.
Zbigniew Łukomski urodził się w 1902 r. w rodzinie zasłużonego dla Śmigla przedsiębiorcy i działacza społecznego Witolda Łukomskiego. Z wykształcenia budowlaniec, tak jak ojciec, pracował w rodzinnej firmie. Od wczesnych lat młodzieńczych związany był z ruchem skautowym, a później harcerskim. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim oraz wojnie polsko-bolszewickiej. W ruchu harcerskim dosłużył się stopnia harcmistrza i funkcji komendanta Ośrodka Hufca ZHP Kościan. Zbigniew Łukomski został w pierwszym okresie okupacji hitlerowskiej aresztowany. Rozstrzelany został 23 października 1939 r. w pokazowej egzekucji na śmigielskim rynku.
Poświęcony Zbigniewowi Łukomskiemu pomnik, znajdujący się w pobliżu jego rodzinnego domu, odsłonięto 11 listopada 1998 r., w 80. rocznicę odzyskania niepodległości. Inicjatorami jego powstania byli członkowie Kręgu Starszych Harcerzy Seniorów.