Według pisanych źródeł zachowanych w archiwach przed powstaniem Śmigla istniała wieś Koszanowo. To na dobrach należących do niej lokowano prawdopodobnie w początkach XV wieku nowe miasto. Ich właścicielem był Henryk Ramsz i to on uzyskał zgodę na lokację miasta na prawach magdeburskich.
Jeszcze przed tym zdarzeniem, bo około 1385 r. erygowano parafię w Koszanowie, której patronował św. Wit. Wraz z rozwojem Śmigla jej siedzibę ulokowano w mieście przy nowo zbudowanym kościele NMP. Stary kościół pełnił od tego czasu funkcje pomocnicze. Kościół św. Wita powstał na niewielkim wzgórzu na obrzeżach wsi Koszanowo prawdopodobnie już w XII wieku. Była to zapewne drewniana, niewielka świątynia, której towarzyszyła także plebania i ziemia przypisana parafii. Wokół kościoła znajdował się cmentarz grzebalny.
Kiedy ukończono w 1443 r. budowę kościoła Najświętszej Marii Panny, kościółek stracił na znaczeniu. Niedofinansowana świątynia podupadała i w XVIII wieku podjęto decyzję o jej rozbiórce oraz budowie nowego obiektu. Ukończono go w 1769 r. Nowy kościół wzniesiono w konstrukcji szkieletowej, a powierzchnie pomiędzy drewnianymi belkami wypełniono cegłą i kamieniami polnymi. Obiekt składał się z halowej nawy oraz umiejscowionych po bokach kaplicy i zakrystii, które tworzą pozorny transept. Świątynia posiadała wieżę nakrytą hełmem cebulastym zwieńczonym latarnią i iglicą.
Na wyposażeniu kościoła pozostały elementy pochodzące z jego poprzednika: ołtarz główny z XVII wieku z tryptykiem z około 1506 r. oraz ołtarz boczny z rzeźbą św. Anny z tego samego okresu. Kościół św. Wita, dziś cmentarny odnawiano w 1908 r. oraz w latach 70-tych i 90-tych XX wieku. Kościół św. Wita objęto ochroną prawną wpisując go w kwietniu 1969 r. do rejestru zabytków prowadzonego obecnie przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.