Giedajty są niewielka miejscowością położoną wzdłuż powiatowej drogi nr 527. Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od imienia pierwszego zasadźcy Prusa Gedete. Brak jest dokładnych informacji o dacie powstania tego miejsca, jednakże wspomina Giedajty w zapiskach z okresu wojny trzynastoletniej jako wieś całkowicie spaloną przez wojska krzyżackie. W historii Giedajt odnotowuje się też ważny fakt z okresu rozbiorów, gdyż według spisu lustracyjnego przeprowadzonego w 1861 r. zamieszkiwało tu 163 osoby z czego 160 posługiwało się językiem polskim i było wyznania katolickiego. W czasach gdy ówczesne władze pruskie prowadziły otwarta walkę przeciw kulturze polskiej są to znaczące dane.
Jak wszędzie na warmińskich wsiach gdzie widocznym znakiem okazywania przywiązania do tradycji przodków były kapliczki, wystawiane z różnych intencji lub po prostu jako dowód wiary, tak i tu odnajdziemy je rozsiane po okolicy. Najbardziej reprezentatywna jest dość wyniosła kapliczka umiejscowiona niemal w centrum wsi, przy skrzyżowaniu dróg. Jest to trzykondygnacyjna nietynkowana budowla która według metalowej chorągiewki na dachu wybudowana została w 1877 r. Cokół kapliczki wykonano z kamienia i podparty jest przyporami, w dolnej niszy znajduje się figurka Matki Boskiej, środkowa nisza zawiera krucyfiks. W górnej części umieszczono dzwonniczkę z sygnaturką, która używana jeszcze była na początku XX w. i rozbrzmiewała głównie zazwyczaj pięć minut przed rozpoczęciem nabożeństwa majowego. Całość budowli przykrywa dwuspadowy daszek kryty dachówką ceramiczną.
Kapliczka nie jest w dobrej kondycji, wymaga remontu. Jednak jest to w planach gdyż ten mały obiekt sakralny włączony jest do projektu "Ratujemy Warmińskie Kapliczki", jest więc duża szansa że już wkrótce ujrzymy tę piękną budowlę w innym nowym świetle.