Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Pamięci ofiar egzekucji z 21.10.1939 r.

Gostyń

Pamięci ofiar egzekucji z 21.10.1939 r.

Po zajęciu Ziemi Gostyńskiej przez Niemców we wrześniu 1939 r. zaczęły się aresztowania uznawanych przez nich za niebezpiecznych obywateli polskich. W więzieniu gestapo znaleźli się ziemianie, inteligecja i działacze społeczni. Przetrzymywano ich w budynku ratusza, gdzie miała siedzibę osławiona policja hitlerowska.

W październiku 1939 r. Niemcy podjęli decyzję o dokonaniu pokazowej egzekucji aresztowanych. Wybrano czterdziestu Polaków, którzy mieli stanąć przed plutonem Sonderkommando SS. Na dzień egzekucji wybrano 21 października. W dniu egzekucji Niemcy, pod groźbą kary, nakazali stawienie się na Rynku polskim mieszkańcom Gostynia. Mieli być świadkami rozstrzelania zakładników. Pod ścianą zbudowaną z drewnianych słupów. Od godziny 10 w krótkich odstępach czasu zastrzelono w grupach po 10 osób pierwszą trzydziestkę więźniów. Ostatnie dziesięć osób uratowała interwencja niemieckiego polizeimeistra Georga Bracke. Zwłoki zamordowanych przewieziono na cmentarz i pogrzebano w zbiorowej mogile.

Po wojnie na ścianie przy wyjściu z ratusza, którym wyprowadzano zakładników na miejsce egzekucji zawisła pamiątkowa tablica.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Gostyń
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na